04 Kasım 2009 05:00

Lizbon’un önündeki son engel de kalktı

Çek Cumhuriyeti’nde Anayasa Mahkemesi, Lizbon Anlaşması’nın anayasaya uygun olduğuna hükmetti.

Paylaş

Çek Cumhuriyeti’nde Anayasa Mahkemesi, Lizbon Anlaşması’nın anayasaya uygun olduğuna hükmetti. Çek Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin, Lizbon Anlaşması’nın onaylanabileceğine karar vermesiyle, yeni AB anayasasının yürürlüğe girmesinin önündeki son engel de aşılmış oldu.
Anlaşmanın Avrupa Birliği (AB) genelinde yürürlüğe girmesini engelleyen Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ise artık belgeye muhalefet etmeyeceğini söyledi. Klaus’un imzalaması durumunda, anlaşma 1 Aralık’ta yürürlüğe girecek.
Klaus’un Lizbon Anlaşması’nı imzalamak için şart koştuğu, ülkesinin AB Temel Haklar Sözleşmesi’nden muaf tutulması talebi, 29-30 Ekim’deki AB Zirvesi’nde kabul görmüştü. Anayasa mahkemesinin olumlu kararının ardından, Klaus’un anlaşmayı önümüzdeki günlerde imzalaması bekleniyor. Bu arada anlaşmanın Çek Cumhuriyeti Anayasası’na aykırı olduğunu savunan senatörler, karardan sonra davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceklerini açıkladılar.
İLK AB BAŞKANI SEÇİLECEK
Bu durumda Lizbon Anlaşması’nda öngörülen AB Konseyi Başkanlığı için isim arayışına giren üye ülkelerin, muhtemelen gelecek hafta olağanüstü toplanarak, üzerinde büyük ölçüde uzlaşma sağlanan Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy’u ilk AB Başkanı olarak atamaları bekleniyor. Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’e birçok ülkenin karşı çıkması üzerine ‘düşük profilli’ bir aday arayışına giren AB’de, uzlaşmacı kişilikleriyle Hollanda ve Belçika başbakanları öne çıkmıştı.
Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Maastricht ekonomik kriterlerindeki titizliği nedeniyle özellikle Doğu Avrupa ülkelerinin itirazıyla karşılaşırken, İngilizceyle birlikte AB’nin 2 resmi dilinden biri olan Fransızcayı bilmemesi, Fransa’nın tepkisini çekti. Bazı üyeler de ‘çok fazla Anglo-Sakson’ buldukları Balkenende’ye sıcak bakmadı. Buna karşılık Belçika Başbakanı Van Rompuy, sürekli siyasi krizlerle boğuşan bir ülkeden gelmesinin kazandırdığı uzlaşma yeteneği nedeniyle hiçbir üyenin itirazıyla karşılaşmadı. Düşük profilli Van Rompuy’un, 2 buçuk yıl görev yapacak ilk daimi AB Konseyi Başkanı olarak atanması halinde, fazla inisiyatif kullanmayarak kararları üye ülkelere bırakması ve diğer AB kurumları AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’yla uyumlu çalışması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Alman istihbaratı en çok Sol Parti’yi izlemiş

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa