04 Kasım 2009 05:00

zama zingo

* İsmi lazım olmayan kanalın dizisi Kapalıçarşı’da, hemen iki bölümde anlamsız itişmeler başladı.

Paylaş

* İsmi lazım olmayan kanalın dizisi Kapalıçarşı’da, hemen iki bölümde anlamsız itişmeler başladı. Esas kızla esas oğlan, hem aralarında bir şey var gibi, hem birbirlerine trip atıyor gibi, hem beş dakika sonra hiçbir şey olmamış gibi, evleniyor gibi, ama numaradan evleniyor gibi... Yoruldum valla kimin ne yapmaya çalıştığını anlayacağım diye. Hapse düştüler de rahatladım. Böyle sahici kavgalar olsun, liseli aşık kavgalarından sıkılıyorum besbelli.
* Yaprak Dökümü’nün senaristleri, hikayeyi 11 yıla yayabileceklerini söylemişler. Ama sonra da “O bir roman uyarlaması olmasaydı” demişler. Ama hâlâ Yaprak Dökümü’nden söz ettiklerine göre bir roman uyarlamasından söz ediyorlar. Televizyongazetesi.com’a göre “Reşat Nuri Güntekin’in öyle cümleleri var ki, iki satır arasında 4 yıl var” demişler. Yani aslında uyarlama yapıyorlar ve hikayeyi uzatıyorlar. İki satırın arasına dört yılı sığdırmak iyi güzel de, Reşat Nuri istese, o dört yılı oturup gün gün yazardı değil mi? Yazmayıp iki satırın arasına sığdırdığına göre bir bildiği vardır.
* Bir şeyin daha uzun ya da daha kısa anlatılması, eserin yapısı gereği değil ticari nedenlerle olunca, insan o kadar masum bir değerlendirme yapamıyor.
Reşat Nuri kısa yazmışsa, öyle yazmak istediği içindir. Dizi senaristleri uzatıyorsa, daha çok bölüm çekmek için. Fark bariz ama değil mi?..
ÇAĞDAŞ GÜNERBÜYÜK
ÖNCEKİ HABER

Domuz Gribi değil taşeronlaştırma öldürdü

SONRAKİ HABER

HDP'li vekil Hatimoğulları Meclis'in tarım işçilerinin sorunlarına çözümünü sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa