04 Kasım 2009 05:00

TAŞERON UYGULAMASI SONA ERMELİ

EMEK Partisi Ankara İl Örgütü, domuz gribi salgınında ikinci ölümün, yine taşeron sağlık çalışanını vurmasının...

Paylaş

EMEK Partisi Ankara İl Örgütü, domuz gribi salgınında ikinci ölümün, yine taşeron sağlık çalışanını vurmasının, taşeron sağlık çalışanlarının daha çok risk altında olduğunu ve sağlıkta taşeron çalışmanın ölüm anlamına geldiğini gösterdiğini ifade etti.
EMEP Ankara İl Örgütü’nden yapılan yazılı açıklamada, salgın hastalıkların, doğal felaketlerin öncelikle yoksulları vurduğu belirtildi. “Beslenme yetersizliği, sağlıksız çevre, kötü yaşama koşulları, yoksulları aynı zamanda hastalığa da mahkum etmekte; sağlık hizmetlerinin paralı hale getirilmesi, yoksul hastaların tedavisini de imkansız hale getirmektedir” denilen açıklamada, taşeronlaştırmanın, bu ortamı yaratan etkenlerden biri olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Taşeron sağlık çalışanları, iş güvenceleri olmadığından kötü çalışma koşullarına itiraz edememektedirler. İşten atılma korkusu ile hastalık halinde istirahat seçeneğini değerlendirmemekte, verilen her işi yapmaya razı olmaktadırlar” denildi.
Sorunlar yumağına dönen sağlık sisteminde domuz gribi salgınından yaşamını yitirenlerin sayısının, halk arasında paniğe neden olacak düzeyde arttığı ifade edilen açıklamada, sağlık çalışanlarının ve halkın sağlığından birinci derecede sorumlu olan Sağlık Bakanlığı’nın, sorumluluklarını yerine getirmediği ifade edildi. Salgın nedeniyle kaybedilen her yaşamdan Sağlık Bakanlığı’nın sorumlu olduğu hatırlatılan açıklamada, bakanlık ve tüm yetkililer sorumluluklarını yerine getirmeye çağrıldı. “Sağlık hakkı, en temel yaşama hakkıdır. Her yurttaşın, herhangi bir koşula bağlı olmaksızın sağlık hizmeti alması sağlanmalıdır” denilen açıklamada, aile hekimliği yerine sağlık ocakları başta olmak üzere birinci basamak sağlık hizmetleri ve koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi; sağlıkta özelleştirmeden, özel sağlık kurumlarına kaynak aktarımından vazgeçilmesi, sağlıkta istihdamın da kadrolu ve iş güvenceli olması istendi. ANKARA
ÖNCEKİ HABER

HUZUREVİ İŞÇİLERİ HUZURSUZ

SONRAKİ HABER

Bodrum'da makilik alanda yangın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa