04 Kasım 2009 05:00

Türk-İş üyesi 100 bin işçi kriz mağduru

ULUSLARARASI Kimya, Enerji, Maden ve Genel İşçi Sendikaları Federasyonu (ICEM) Dünya Konferansı İzmir’de gerçekleştirildi.

Paylaş

ULUSLARARASI Kimya, Enerji, Maden ve Genel İşçi Sendikaları Federasyonu (ICEM) Dünya Konferansı İzmir’de gerçekleştirildi.
Konferansa katılan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, IMF ve Dünya Bankası’nın önerdiği politikaların, yoksulluğun, çevre sorunlarının ve küresel ısınmanın nedenlerinin başında geldiğini dile getirdi.
Türk-İş Krize Karşı Emek Masası’nın son verilerine göre 2008’in son üç ayıyla 2009 Ocak-Eylül dönemini kapsayan sürede konfederasyona bağlı sendikalara üye 42 bin 296 işçinin işten çıkarıldığını, 52 bin 172’sinin de ücretsiz izne ayrıldığını dile getiren Kumlu, en fazla işten çıkarmaların metal, gemi, tekstil, petrol ve çimento işkollarında yaşandığını söyledi.
Kumlu, “Kayıt dışı çalıştırmanın yaygınlığı nedeniyle gerçek işsizlik konusunda net bir bilgiye sahip olabilmek çok mümkün görünmemekle birlikte, bu rakamın 500 binleri aştığı tahmin edilmektedir” dedi.
“Bu kriz, ücretleri düşüren, kamu harcamalarını azaltan, zenginlerin vergilerini düşürüp yoksul sınıfların doğrudan veya dolaylı vergilerini artıran, tüm kamu hizmetlerini paralı hale getiren ve kamuyu üretim alanından çekip her şeyin özelleştirilmesini savunan ekonomik ve siyasi politikaların sonucu yaşanmıştır” diyen Kumlu, sürdürülen yanlış ekonomi politikalarının, Türkiye’yi istihdamsız, dışa bağımlılığı giderek artan bir ekonomik krize soktuğunu söyledi.
“Kiralık işçilik” düzenlemesinin yeni yasama yılında yeniden gündeme getirileceği yönünde
duyum aldıklarını aktaran Kumlu, “Emek, başkalarının istismar edeceği, insan haysiyetinin istismarıyla kullanılabilecek bir meta değildir. Ama sözünü ettiğim bu ‘kiralık işçilik’ düzenlemesi, emeğin, Türkiye’de en kötü biçimiyle ihlalini gündeme getirecek, çalışma yaşamımızdaki kaosu artıracaktır. Hükümetten talebimiz, bu düzenlemenin tamamıyla ülke gündeminden çıkarılmasıdır” diye konuştu.
Kıdem tazminatı konusuna da değinen Kumlu, kıdem tazminatlarına dokunulmasını genel grev sebebi olarak gördüklerini belirtti. (İZMİR)
ÖNCEKİ HABER

25 KASIM GREVİ BAŞLANGIÇ OLACAK

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa