04 Kasım 2009 00:00

Sorumluluk aşısı gerek

Domuz gribi aşısıyla ilgili kuşkular bu açıklama ile ayyuka çıkacak.

Paylaş

Domuz gribi aşısıyla ilgili kuşkular bu açıklama ile ayyuka çıkacak. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün domuz gribi aşısı olacaklarını duyurdu.
Bunun üzerine aşıyla ilgili kararını açıklayan Erdoğan, bakana “Bana sormadan böyle açıklama yapmanız doğru değil” diyerek kızdı ve “Ben aşı olmayı düşünmüyorum” dedi.
BAKANA FIRÇA
Partisinin grup toplantısının ardından Bakan Akdağ’ın açıklamasına bu yanıtı veren Erdoğan’ın sözleriyle kafalar iyice karıştı. Başbakan Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda domuz gribi aşısı konusunda, Sağlık Bakanı’na katılmadığını belirterek; “Bu iş öyle cebren olmaz. İsteyen olur, istemeyen olmaz. Zaten bu konuda otoriteler de ikiye ayrılmış durumda” dedi.
Bu yanıtın ardından yanı başındaki Sağlık Bakanı Akdağ’ı fırçalayan Başbakan; “Bu sabah benim haberim yokken Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte aşı olacağımı söylemişsin. Bunu hemen düzelt” dedi. Bakan Akdağ, Başbakan’a “Hayır efendim öyle değil” dedikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlamaksızın hızla meclisten ayrıldı.
Erdoğan’ın bu açıklamalarıyla kamuoyunda aşıya karşı şüpheler daha da arttı.
HALK ‘BEN DE AŞI OLMAYACAĞIM’ DİYEBİLİR

Sorularımızı yanıtlayan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Erdoğan’ın açıklamasının “hükümetin kararsızlığının göstergesi” olduğunu vurguladı. “Hükümet artık bir karar vermeli. Sağlık bakanlığının açtığı kampanyayı başbakanın desteklememesini anlamak güç” diyen Gürsoy, Başbakanın açıklamasının kampanya konusunda tereddüt uyandıran bir davranış olduğuna dikkat çekti. Gürsoy, “Bilinçli olarak bir mesaj mıdır bilemeyiz ama halk mesajı alır, ‘Başbakan aşı olmak istemiyorsa ben neden olayım?’ der. Zaten halkta tereddüt var” diye konuştu.
‘BAŞBAKANIN HASTALIK DERDİ YOK’

Başbakanın açıklamasını gazetemize değerlendirilen SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun ise, “Başbakanı koruyan sadece korumaları değil. Açlık sınırının altında yaşamıyor. Katkı paylarından sağlık hizmetine ulaşamama derdi yok. Yurt içi ve dışındaki bütün sağlık kuruluşlarına istediği gibi ulaşabiliyor. Kendini güvende hissediyor” diye konuştu.
Daha çok yoksulluk ve açlık içinde yaşayanların, yeterli beslenemeyenlerin koruyucu sağlık hizmetine en çok ihtiyacı olan kesimler olduğunu vurgulayan Yorgun, bulaşıcı hastalıkların daha çok bu kesimler üzerinde etkili olduğuna dikkat çekti. (İstanbul/EVRENSEL)

ERDOĞAN’I DA ŞİKAYET EDECEK Mİ?
Bakan Akdağ, aşı yapılmaması yönünde telkinde bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını söylemişti. Akdağ’ın bir basın toplantısında yaptığı açıklama şöyleydi: “Açık söyleyeyim. Yarın bir aşı yapılmadığı için biri gribe yakalanır, hayatını kaybederse, bu iddialarda bulunanlar acaba bunun vebalini ödeyecekler mi? Vatandaşım yarın bana gelse dese ki ‘bana filanca kişi ısrarla aşı yaptırmayın’ dedi, ben de yaptırmadım, çocuğumu kaybettim. Ben sağlık bakanı olarak suç duyurusunda bulunacağım” Dün de Başbakan Erdoğan, aşı yaptırmayacağını açıklayarak bu cenaha, Akdağ’ın ‘suç duyurusunda bulunacağı’ cenaha dahil oldu. Ancak ilk izlenimler, Akdağ hiç de Erdoğan’ı şikayet edebilecekmiş gibi durmuyor. Aksine, Erdoğan “Bunu hemen düzelt” dediğinde Akdağ, “Efendim öyle değil” diyerek basın toplantısını terk etti. Akdağ’ın bu gelişme üzerine ne yapacağı merakla bekleniyor.

UYARILAR!
Türkiye’de, İtalya’da üretilen “Fosetria” adlı H1N1 aşısı uygulanmaya başlandı. Aşı olacaklara hastanelerde bilgilendirme formları da dağıtılıyor. Formlarda aşının kimlere yapılmayacağına ilişkin uyarılar var.
KİMLER AŞI OLMAMALI?

*Yumurtaya karşı alerjisi olanlar
*Önceki grip aşılarına alerji gösterenler
*Çevresel sinir sistemi bozukluğundan kaynaklanan gbs sendromu geçirmiş kişiler
*Kauçuğun hammaddesi olan ‘latex’e alerjisi olanlar
*38 derece ve üstü ateşi olanlar
YAN ETKİLERİ
Bilgilendirme formunda aşının yan etkilerine ilişkin uyarılar da var.
*Aşı uygulanan yerde kızarıklık
*Hassasiyet ve şişlik
*Baş, kas ve eklem ağrısı
*Ateş, mide bulantısı, terleme, üşüme ve titreme ile lenf bezlerinde şişlik
NADİR GÖRÜLEN YAN ETKİLER

Formda, çok nadiren görülebilecek korkutucu yan etkilere dair uyarılara da yer veriliyor.
*Ciddi llerjik reaksiyonlar
*Beyin dokusu, sinir, böbrek ve damar iltihabı
*Bilinç kaybı ve istemli kaslarda şiddetli ritmik kasılmalar
*Yüz felci ve solunum sistemi rahatsızlıklarıBAKAN NE DEMİŞTİ?

‘Domuz gribi aşısı olmalı mı olmamalı mı?’ Herkes bunun tereddüdünü yaşarken Sağlık Bakanı Recep Akdağ kameraların önünde aşı olup, halka mesaj verdi.
Akdağ, “Acıtmaz değil mi?” diye espri yaptıktan sonra aşısını yaptırdı. Akdağ, ayrıca burada görev yapan personele maske takmaları önerisinde bulundu. Sağlık Bakanı Akdağ, “Cumhurbaşkanına, Başbakan’a, bakanlara, milletvekillerine aşı olmalarını önerdiniz mi?” sorusuna bütün siyasetçilere önerdiğini dile getirdi. Ardından Akdağ başına geleceklerden habersiz Cumhurbaşkanı ve başbakanın da aşı olacağını duyurdu.

Ceren Saran
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Başbakan’ın çözümü: Pişmanlık dayatması

SONRAKİ HABER

GÖZLEMEVİ

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...