04 Kasım 2009 00:00

JİTEM davası nihayet mahkemesini buldu!

Diyarbakır’da 8 kişiyi kaçırıp sorguladıktan sonra işkence ederek öldürdükleri gerekçesiyle haklarında dava açılan...

Paylaş

Diyarbakır’da 8 kişiyi kaçırıp sorguladıktan sonra işkence ederek öldürdükleri gerekçesiyle haklarında dava açılan ve aralarında Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da bulunduğu 8 sanıklı JİTEM davası, uyuşmazlık sorunu giderildikten sonra özel yetkili Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada savcı, Yeşil ve JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılmasını talep ederken, mahkeme heyeti, bu talebi bir sonraki duruşmada değerlendirecek. Dava, bugüne kadar birçok mahkeme tarafından çeşitli gerekçelerle kabul edilmeyip başka mahkemelere gönderilmişti. Uzun bir yolculuğun ardından nihayet davaya bakacak bir mahkeme de böylece bulunmuş oldu.
ADAM KAÇIRMA, İŞKENCE, CİNAYET...
Diyarbakır’da 1992-94 yılları arasında kapatılan HEP’in Muş İl Örgütü Üyesi Harbi Arman ile Servet Aslan, Şahabettin Latifeci, Ahmet Ceylan, Abdulkadir Çelikbilek, Mehmet Sıddık Etyemez, Lokman Zağurli ve Zana Zuğurli’nin kaçırılarak işkence edilip öldürülmelerine ilişkin, aralarında JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan (Aziz Turan), Mahmut Yıldırım (Yeşil), Fethi Çetin, Mühsin Gül, Kemal Emlük ve Diyarbakır 7 Kolordu Askeri Mahkemesi’nde yargılanan ve intihar eden emekli albay Abdulkerim Kırca, Saniye Emlük ve Yüksel Uğrun’un da bulunduğu 8 JİTEM’ci hakkında açılan dava, uyuşmazlık sorununun çözülmesinin ardından Diyarbakır özel yetkili 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada müşteki vekillerinden Barış Yavuz, Serdar Çelebi, Habibe Danışman Deyar hazır bulundu. Müşteki vekilleri, 5 yıldır mahkeme mahkeme dolaşan dosyada aranma kararı çıkarılan sanıkların isimlerinin değiştirildiğini belirterek, isim tespiti yapılıp yeniden arama kararı çıkarılmasını istedi. Avukatlar, Kemal Emlük’ü değiştirilen isimlere örnek gösterdi. İddianamede, JİTEM adı altında sanıkların ‘adam öldürme’, ‘adam kaçırma’ suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.
YEŞİL VE AYGAN’A KIRMIZI BÜLTEN TALEBİ
İddia makamı ise Abdulkadir Aygan’ın hâlâ yurtdışında olduğunu, Mahmut Yıldırım’ın ise nüfus kaydına göre sağ olduğunu ancak bulunamadığını belirterek, Aygan hakkında iade talepnamesi düzenlemesi için 5237 sayılı TCK hükümlerine göre hakkında gıyabi tevkif müzakeresi çıkartılması gerektiğini söyledi ve sanıklar Yıldırım ve Aygan hakkında ayrı ayrı gıyabi tutuklanma müzakeresi çıkarılmasını istedi. Müzakere çıkarıldıktan sonra sanıkların dünya çapında aranması için kırmızı bülten formunun düzenlenmesini talep eden savcı, diğer sanıklar hakkında ise yakalama emri çıkarılması talebinde bulundu. Abdülkadir Aygan, yıllarca JİTEM’de görev aldıktan sonra, görev yaptığı dönemde JİTEM’in gerçekleştirdiği birçok infaza dair bilgiler vermiş ve tarif ettiği yerlerde öldürülüp gömülen kişilerin cesetleri bulunmuştu.
Mahkeme heyeti, sanıkların yakalanmasının beklenmesine, Kırca, Emlük ve Uğur hakkındaki 7 Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülmekte olan dava dosyasının akıbetinin bildirilmesi için yazılan müzakere yanıtının beklenmesine, Aygan ve Yıldırım hakkında gıyabi tutuklama kararı ve Aygan hakkındaki iade ve kırmızı bültenle aranmasına ilişkin taleplerin diğer celsede değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı 29 Aralık’a erteledi.
(DİYARBAKIR)

DAVA BİR ORAYA BİR BURAYA GÖNDERİLDİ

JİTEM davası Diyarbakır Başsavcılığı’nca açıldıktan sonra 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ele alındı. Dosya, sanıkların suç tarihinde asker kişiler olması nedeniyle daha sonra 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne gönderildi. 1 yıl yargılama yapan askeri mahkeme, daha sonra ‘görevsizlik’ kararı verip dosyayı, bazı sanıkların suç tarihinde asker olmadıkları, bazılarının TSK ile ilişkilerinin kesildiği ve işlenen suçun askeri nitelikte olmadığı gerekçesiyle tekrar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Dosya bunun üzerine yargılama yetkisinin hangi mahkemede olduğunun belirlenmesi için Ankara’daki uyuşmazlık mahkemesine gönderildi. Uyuşmazlık mahkemesi, yargılama yetkisinin Ağır Ceza Mahkemesi’nde olduğuna karar verip dosyayı ilk yargılamanın yapıldığı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade etti.
Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, bunun üzerine işlenen suçun ‘organize çete’ kapsamında olduğu gerekçesiyle dosyayı görevsizlik kararıyla kapatılan DGM’lerin yerine kurulan özel yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Özel yetkili mahkeme, uyuşmazlık mahkemesinin verdiği kararda, özel yetkili veya normal ağır ceza mahkemesinin yetkili olup-olmadığı yönünde açıklık bulunmadığı gerekçesiyle, dosyayı tekrar Ankara uyuşmazlık mahkemesine gönderdi. Uyuşmazlık mahkemesi, bu kez dosyayı özel yetkili ağır ceza mahkemesine gönderdi.
ÖNCEKİ HABER

Dersim Gül’ü bekliyor

SONRAKİ HABER

Ordu Çevre Derneği: Taş ocağı tarafından oyulan Kurul Kalesi'ne sahip çıkalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa