04 Kasım 2009 00:00

Dersim Gül’ü bekliyor

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Tunceli Üniversitesi’nin açılışını yapmak üzere yarın Dersim’e gelecek.

Paylaş

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Tunceli Üniversitesi’nin açılışını yapmak üzere yarın Dersim’e gelecek. 19 yıl sonra ilk kez bir cumhurbaşkanının geleceği Dersim’de bir dizi ziyaretlerde bulunacak olan Gül, uçakla Elazığ’a gelecek, buradan helikopterle Tunceli’ye geçecek. Gül, Tunceli Üniversitesi’nin akademik yılı açılış törenlerine katıldıktan sonra, burada üniversitenin ilk dersini de verecek.
TALEPLER İLETİLECEK
Bu arada kentte bulunan demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve sendikalar da Cumhurbaşkanı’yla görüşmek üzere hazırlıklarını sürdürüyor. Tunceli Valiliği toplantı salonunda gerçekleşecek görüşmeye, kurumlar Dersim’in sorunlarını anlattıkları bir dosya sunacak. Görüşmede, Tunceli’nin sorunları Gül’e iletilecek. Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilecek toplantıya, DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Belediye Başkanı Edibe Şahin, İHD İl Temsilcisi Av. Barış Yıldırım, EMEP İl Başkanı Hüseyin Tunç, DTP İl Başkanı V. Haydar Güleç, ANADER Kadın Derneği Temsilcisi Fatma Çiçek ve Sendikalar Platformu adına iki sendikacı katılacak. Kurumlar, Cumhurbaşkanı’na başta yapılacak baraj projelerinin iptal edilmesi, yayla yasaklarının kaldırılması, yasaklanan adların iade edilmesi ve Kürt sorununa demokratik ve halkçı çözüm taleplerini iletecekler.
BELEDİYEYİ DE ZİYARET EDECEK
DTP’li Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin’i de makamında ziyaret edecek olan Gül’ün, daha sonra da belediye önünde toplanacak halka hitap etmesi bekleniyor. Son olarak Tunceli Hacı Bektaşi Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi’ni ziyaret ederek burada ‘Alevi Açılımı’ ile ilgili açıklamalar yapması beklenen Gül’ün, Kürt Açılımı ile ilgili de önemli mesajlar vermesi bekleniyor.
(Tunceli/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

LİMAK tabelası baraja atıldı

SONRAKİ HABER

Sakarya'da ırkçı saldırı: Tarım işçisi Şirin Tosun kafasından vuruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa