04 Kasım 2009 00:00

Bingöl’de yeni toplu mezar iddiası

BİNGÖL’ün Genç ve Diyarbakır’ın Lice ilçesi arasında kalan bölgede, 4’ü sivil 12 kişinin cesedinin bulunduğu bir toplu mezar olduğu ileri sürüldü.

Paylaş

BİNGÖL’ün Genç ve Diyarbakır’ın Lice ilçesi arasında kalan bölgede, 4’ü sivil 12 kişinin cesedinin bulunduğu bir toplu mezar olduğu ileri sürüldü.
İki farklı bölgede içinde 16 kişinin olduğu iki ayrı toplu mezar bulunduğu iddia edildi. Toplu mezarlara ilişkin gelen bilgileri teyit etmek isteyen İHD Bingöl Şube yöneticileri, Genç ilçesi Büyükçağ (Murtezan) köyüne bağlı mezralara giderek bilgi topladı. İki üç hanelik mezradaki vatandaşlarla yapılan görüşmelerde, isminin açıklanmasını istemeyen bir köylü, mezra civarındaki bir tepede, 1994 yılında anne ve babasıyla birlikte 4 köylü ve 8 PKK’linin öldürülüp toplu bir şekilde gömüldüğünü söyledi. O dönemlerde yaşı küçük olan köylü, İHD’lilerin babaannesi ile görüşmesini istedi. İsminin açıklanmasını istemeyen yaşlı kadın ise 1994 yılında, oğlunun, gelininin ve diğer iki köylünün hayvanlarını aramak için evlerinin yanındaki tepeye gittiğini ve buradan askerler tarafından alınıp karşıki tepeye götürüldüğünü anlattı. Kazancık (Aldergan) mezrasında, ismini vermek istemeyen yaşlı bir köylü de, mezranın yanından geçen derede 2’si kadın 4 PKK’linin cesedinin bulunduğunu söyledi. Yaşlı köylü, cesetlerin Aldergan mezrasının hemen girişindeki yamaca gömüldüğünü kaydetti. (BİNGÖL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Açılım’ için gelen Bêwâr, oldu Bever

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...