04 Kasım 2009 05:00

Aşı önemli ama…

SES İzmir Şubesi tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında, son günlerin en önemli sağlık konusu “domuz gribi” ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

Paylaş

SES İzmir Şubesi tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında, son günlerin en önemli sağlık konusu “domuz gribi” ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.
Basın toplantısında konuşan SES İzmir Şube Başkanı Dr. Ergün Demir, konuşmasının başında kameralar önünde kendilerine aşı yaptıran sağlık bakanı ve il sağlık müdürlerine, aynı pozları evsizlerle, çocuklarla, dengeli ve yeterli beslenmeyenlerle de verme çağrısı yaptı. Domuz gribine karşı önlemin aşılama noktasında yürütüldüğünü aktaran Demir, aşılama her ne kadar önemli bir halk sağlığı girişimi olsa da diğer korunma önlemleri ile beraber sağlık hizmetlerine ulaşımın sağlanmasının gereğine vurgu yaptı. Demir, şu ana kadar domuz gribinden ölenlerin çoğunun sosyoekonomik yetersizlikler içinde bulunan, yeterli beslenemeyen, sağlık hizmetlerine ulaşamayan dezavantajlı gruptan olduğuna dikkat çekerek, bunun bir tesadüf olmadığını hatırlattı. Yetkililere, bu dezavantajlı gruplara dair aşı durumu ve diğer koruyucu sağlık hizmetleri için önerilerinin ne olduğunu soran Demir, risk grupları arasında bulunan sağlık personelinin duyarlılığının artırılması ve bunlara zamanında eğitim verilmesinin önemli olduğunu belirtti. Hastalıktan şu ana kadar ölenlerin yeterli ve doğru bir sağlık hizmeti almadıklarını örneklerle anlatan Demir, özellikle taşeron sağlık çalışanlarının ölümlerinin yoksullukla birlikte taşeron çalışmanın başlı başına bir risk olduğunu gösterdiğini vurguladı. Demir, özelleştirme politikalarına son verilmediği sürece her salgın döneminde dışarıdan satın alınan aşılarla ilgili soru işaretleri ve tartışmaların devam edeceğini söyledi.
RİSK GRUPLARI AŞILANMALI
Demir, “Salgından korunmak için aşı ile birlikte esas olarak sağlık çalışanları ve toplumun tüm kesimleri için olması gerektiği gibi koruyucu hizmetler kapsamındaki önlemlerin alınması gerekmektedir. Bilim kurulları, uzmanlık dernekleri, risk gruplarının aşılanmasını önermektedir” diye konuştu. Okullarda temizlik ve hijyenin sağlanması için zehirli kimyasalların kullanıldığını, bunun yerine 1/10 oranında çamaşır suyu katılmış su ile bu dezenfektasyonun yapılabileceğini söyleyen Demir, haziran ayında hastalığın 6. evresine girdiğinin açıklanmasına rağmen, yetkililer tarafından sağlık personeline hiçbir eğitim verilmediğini, tartışmaların televizyon üzerinden yürütüldüğünü söyledi. (İzmir/EVRENSEL)

DOMUZ GRİBİNDEN 10. ÖLÜM

Kayseri’de, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde domuz gribi şüphesiyle tedavi gören bir hasta yaşamını yitirdi. Başhekim Prof. Dr. Muhammet Güven, geçtiğimiz hafta sonu zatürre teşhisiyle Develi ilçesinden gelen 37 yaşındaki bir erkek hastanın yaşamını yitirdiğini söyledi. Güven, “Kesin sonucu bugün ya da yarın çıkar, ama olası muhtemel ölüm nedeni ‘domuz gribi’ diye düşünüyoruz” dedi.
Dün yaşanan ölümle, domuz gribi nedeniyle ölen kişi sayısı 10’a yükseldi. Önceki gün de İstanbul’da 13 yaşındaki Betül Bilgili ve Ankara’ da 65 yaşındaki bir kadın hayatını kaybetti.
ÖNCEKİ HABER

Eczacılar uyarıyor: İlaçta kaos dönemi başlıyor

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa