05 Kasım 2009 00:00

Elektrikte Deniz Feneri gölgesi

Necmettin Erbakan’ın başbakan olduğu Refahyol Hükümeti döneminde özelleştirme kapsamına alınan ve 24 Kasım 1996 tarihli işletme hakkı devir ihalesiyle ...

Paylaş

Necmettin Erbakan’ın başbakan olduğu Refahyol Hükümeti döneminde özelleştirme kapsamına alınan ve 24 Kasım 1996 tarihli işletme hakkı devir ihalesiyle AKEDAŞ’ın, 60 milyon dolarla en yüksek teklifi verdiği Kahramanmaraş-Adıyaman bölgesi elektrik dağıtımının 13 yıl sonra devri gündemde. Ancak bu kez AKEDAŞ’ın ortaklık yapısına müdahale edilmeye çalışılıyor.
Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) hazırladığı raporda, AKEDAŞ’a ortak yapılmaya çalışılan ASEL adlı şirketin ortaklarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden iş alan şirketlerle bağlantılı, Deniz Feneri eV davası sanıkları ve Zahid Akman’la da ilişki içinde oldukları belirtiliyor.
EMO, Adıyaman Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (AKEDAŞ)’ın Rekabet Kurulu’na yaptığı başvuru üzerine, şirketin ortaklık yapısında değişiklik yapılmaya çalışıldığını ortaya koydu. Rekabet Kurulu’na yapılan başvuruya göre, 13 yıl önceki ihaleyi kazanan AKEDAŞ’a ASEL adlı şirket yüzde 20 payla ortak yapılmak isteniyor. Rekabet Kurulu, 14 Ocak 2009 tarihli kararıyla şirkete yeni ortak katılımı konusunda, “Tarafların toplam pazar payları ve cirolarının … eşikleri aşmaması nedeniyle izne tabi olmadığı” kararıyla, bu ortaklığın da önünü açmış oldu.
ŞİRKETLERDE İSİM DEĞİŞİKLİKLERİ
ASEL Gayrimenkul Yatırım İnşaat ve Ticaret AŞ’nin ortaklığında ise bazı isimler dikkat çekiyor. ASEL’in yüzde 95’ine ESKA Eğitim Danışmanlık Sağlık Hizmetleri AŞ’nin sahip olduğu, kalan hissenin de Nurgül Erbesler, Esat Ertaç Erbesler, Ercan Sami Erbesler, Bahriye Betül Kani arasında dağıldığı; ayrıca Hikmet Erbesler, Kasım Aykut ve Havva Aykut’un ortaklığının bulunduğu gözleniyor.
Bu ortakların, Deniz Feneri eV davası kapsamında yer alan sanıklar ve halen RTÜK üyesi olan Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman’la ticari ilişkileri olduğu da belirlendi. Ayrıca ASEL’in ortakları, kamuoyunda Ali Dibo alarak bilinen ilişkiler içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden iş alan şirketlerde de yer alıyorlar.
AKEDAŞ’a ortak yapılmaya çalışılan ASEL’de Erbesler ailesinin hakimiyeti dikkat çekiyor. ASEL’de hem kişisel olarak hisse sahibi olan hem de ESKA’daki ortaklık payıyla ASEL’de hak sahibi olan Ercan Sami Erbesler’in Deniz Feneri eV davasında tartışmalı olan Beyaz Holding’e, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden de iş alan Merkez Medya şirketinin devredilmesinde rol oynadığı tespit edildi.
İDEAL MEDYA DEVREDE
Bu ilişkiler içerisinde devreye giren İdeal Medya, Merkez Eğitim Organizasyon’a dönüşen Merkez Medya şirketine bağlanıyor. İdeal Medya Ortağı Hikmet Erbesler hisselerinin tamamını Tahsin İleri’ye devrediyor. (21 Haziran 2006 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi) İleri soyismi, Rey Medya, Merkez Medya’ya dönüştükten sonra da bir süre ortaklığını devam ettiren Ayşe Sümeyra İleri soyismiyle de çakışıyor. Bu devirden bir ay bile geçmeden bu kez de Ertaç Erbesler hisselerini Süleyman Öncel’e satıyor. (13 Temmuz 2006 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi). Tahsin İleri ise hisselerini AKEDAŞ’a ortak yapılmak istenen ASEL’de, Eska şirketi aracılığıyla hak sahibi olan Havva Aykut’a satıyor. (5 Nisan 2007 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi) Havva Aykut da hisseleri Hüseyin Kani’ye devrediyor. (3 Nisan 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi) Kani soyismi ise ASEL’deki hisse sahibi Bahriye Betül Kani’nin soyismiyle çakışıyor.
12 Ağustos 2009’a gelindiğinde ise İdeal Medya Ortakları Hüseyin Kani ve Süleyman Öncel’in hisselerinin büyük bölümünü Merkez Medya’nın ad değiştirdiği Merkez Eğitim Organizasyon’a devrettikleri belirleniyor. AKEDAŞ’a ortak yapılmak istenen ASEL’de hem kişisel, hem de Eska şirketi üzerinden hak sahibi olan Ercan Sami Erbesler’in ise İdeal Medya’ya 12 Ağustos 2009’dan sonra 10 yıllığına genel müdür olarak atandığı görülüyor. Böylece Ercan Erbesler’in Zahid Akman’a yaptığı satışın ardından Beyaz Holding’e geçen Merkez Medya (Rey Medya) şirketinin 5 yıl aradan sonra yeniden Ercan Erbesler’le bağlantılı hale geldiği görülüyor.
İlişkiler içinde dikkat çeken 3. şirket ise Asal Eğitim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı ihalelerle dikkat çeken Asal Eğitim’de, İdeal Medya ve Merkez Medya’daki bazı isimler ortak. Asal Eğitim, AKEDAŞ’a ortak yapılmak istenen ASEL’deki Erbesler isminin damgasını vurduğu bir şirket. Asal Eğitim Danışmanlık şirketinin Asal Bilgi yönetimi adıyla da faaliyet gösterdiği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile belediyeye bağlı kuruluşlardan çok sayıda ihale aldığı ifade ediliyor. (Ankara/EVRENSEL)

HİSSELER BEYAZ HOLDİNG’E

Beyaz Holding’in oluşumunda eşit hisseye sahip 5 ortaktan biri olarak yer alan Zahid Akman, Ercan Erbesler’den devraldığı hisselerle Merkez Medya’da büyük ortak olarak sahip olduğu hisselerin tümünü 8 Ağustos 2005 tarihinde Beyaz Holding AŞ’ye devretti; böylece şirketin holdinge geçmesini sağladı.
Merkez Medya’nın kamuoyunda da tartışılır olması; Deniz Feneri eV davasının ardından, Beyaz Holding, Merkez Medya şirketinden çekildi. Merkez Medya ise 24 Mart 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlattığı isim değişikliği ile Merkez Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Ltd. Şti.’ye dönüştürüldü. 28 Mart 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre de Beyaz Holding, hisselerinin tamamını Ömer Önder Ercan’a devrederek şirketi bıraktı. Bu aşamada son adım ise Ömer Önder Ercan’ın aldığı hisseleri, 13 Haziran 2008’de Mahmut Sarıçiçek’e devredip, ortaklıktan ayrılması oldu.

ZAHİD AKMAN’A HİSSE DEVRİ

EMO’nun raporuna göre; ASEL’in ortağı Ercan Sami Erbesler; Rey Medya’daki tüm hisselerini, bu şirket Merkez Medya’ya dönüştürülürken eski RTÜK Başkanı ve halen RTÜK üyesi olan Deniz Feneri eV davasında da adı geçen Aykut Zahid Akman’a devretti. Bu devir, Ticaret Sicil Gazetesi’nde 9 Aralık 2004 tarihinde yayımlandı. Ercan Erbesler’in 18 Kasım 2004 tarihinde Akif Aksoy’a ait hisseleri devralıp, şirket hisselerinin üçte ikisine sahip olduğu, bir ay bile geçmeden bu hisselerin tümünü Zahid Akman’a devrederek Akman’ın şirketin büyük ortağı olmasını sağladığı görülüyor.
Rey Medya’da ortak olarak görünen Ayşe Sümeyra İleri’nin Zahid Akman’a şirketin çoğunluk hisselerinin devredildiği dönemlerde de ortaklığını sürdürdüğü, ancak şirketteki üçte birlik hissesini 21 Aralık 2004’te Numan Usta’ya devrederek ortaklıktan ayrıldığı; Merkez Medya bünyesinde ortak olan Ayşe Sümeyra İleri’nin, AKEDAŞ’a ortak yapılmaya çalışılan ASEL’de hisse sahibi olan Bahriye Betül Kani ile ortak ayrı bir şirketin (Aksiyon Eğitim/Aksiyoner Eğitim) de sahibi oldukları tespit edildi.
Sultan Özer
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Milletvekilleri de aşıya soğuk

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AB’ye Kıbrıs yanıtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...