05 Kasım 2009 00:00

Geliyorum diyen korucu katliamı

Diyarbakır’ın Ergani ilçesi girişinde Yolbulan köyü korucularından İsmail Akyol ile oğlu Abbas Akyol’un Necmettin Aras’ın kullandığı ....

Paylaş

Diyarbakır’ın Ergani ilçesi girişinde Yolbulan köyü korucularından İsmail Akyol ile oğlu Abbas Akyol’un Necmettin Aras’ın kullandığı 21 EU 070 plakalı otomobili, uzun namlulu silahlarla taraması sonucu, araçta bulunan Necmettin Aras ile Süleyman, Şevki ve Zeynep Aras yaşamını yitirdi. Saldırının arkasında ise yine savcılığın ve ilçe jandarma karakolunun skandal ihmalinin olduğu ortaya çıktı. Saldırıya uğrayan Aras ailesi geçtiğimiz ay jandarma ve savcılığa başvurmuş, ancak önlem alınmamıştı.
Korucuların tehditlerini DİHA’ya anlatan Aras ailesi yaşadığı mağduriyetli ilgili İHD Diyarbakır Şubesi’ne de başvuruda bulunmuştu.
Saldırıda yaşamını yitirenler arasında bulanan Ergani İlçesi Azıklı (Mego) köyünde yaşayan Necmettin Aras, eşi Perihan Aras’ın korucubaşı olan amcası ve korucu olan babası ile ağabeyi tarafından tehdit edilip, kendisinden zorla rüşvet istendiğini belirtmişti. Necmettin Aras, 1 yıl önce Perihan Akyol ile evlendiğini ve ardından eşinin korucu olan ailesi tarafından sürekli rahatsız edildiğini söylemişti. Korucu olan ailenin, Ergani Jandarma Karakolu’nun da desteği ile kendisini rahatsız ettiğini ifade eden Aras, “Bize zulüm etmeye başladılar. Yaklaşık 3 ay önce benim şehir dışında olduğum bir dönem eşim Perihan, korucu olan babası İsmail Akyol ve ağabeyi İlyas Akyol tarafından zorla evine götürüldü. Eşimle birlikte düğünde takı olarak gelen 7-8 bin TL değerindeki altına da el koydular”dedi. Ergani’ye döndüğü zaman eşi Perihan’ın kendisini arayarak, önce boşandırılıp sonrası da para karşılığı bir başkası ile evlendirilmek istendiğini söylediğini kaydeden Necmettin Aras, “Eşim bana kendisinin zorla evlendirilmek istendiğini ve kendisine sahip çıkmamı istedi. Sonra kaçarak yanıma geldi. Biz durumu Ergani Jandarma Karakolu’na bildirdik. Karakol hiç bir şey yapmadı. Ardından İsmail Akyol benden tehditle para istemeye başladı” şeklinde konuşmuştu.
Aras, korucuların tehditlere rağmen Jandarma Karakolu tarafından kollandığını belirtmiş ve yaşanları şöyle anlatmıştı: Bunun üzerine karakola korucu İsmail Akyol da çağrıldı. Karakol komutanın yanında “Ya bu parayı vereceksin, ya da seni öldüreceğim” şeklinde beni tehdit etmesine rağmen Karakol Komutanı Faruk adlı başçavuş hiç sesini bile çıkarmadı. Son olarak 18 Ağustos günü Ergani Sebze Hali’nde bu korucular bana saldırdı ve darp etti. Hastaneye kaldırıldım. Bu olaydan sonra bizden toplam 40 bin TL para istemeye başladılar. Bizim bu parayı verecek durumumuz olmadığını söyledim. Karakola yaptığımız üçüncü şikayette Faruk Başçavuş bize ‘Bunlar sizden 40 bin TL istiyor, ben de bunu 20 bin TL’ye düşürdüm. Bunu getirmezseniz artık ben karışmam. İsterseniz birbirinizi öldürün’ dedi. Biz bu olay sonrası ilçe savcılığına da başvurmamıza rağmen sorun çözülmedi. Bunlar korucudurlar ve gücümüz yetmiyor bunlara.”
DAMATLARINI KATLETTİLER
Saldıranların korucu ailenin kızı ve yaşamını yitiren Necmettin Aras’ın eşi Perihan Aras ise, yaşadıkları tehditlere ilişkin şöyle konuşmuştu: 10 ay önce babam gelip zorla beni götürdü. 3 ay beni zorla yanında tuttu. Seni ‘kocandan ayıracağım’ dedi ve boşanma davası açtırttı. Altınlarımı da benden aldı. 3 ay sonra babamın cep telefonundaki konuşmalarına şahit oldum. Eşimden boşandıktan sonra başka biri ile evlendirmek istediğini, bunu da para karşılığı yapacağını söylüyordu. Başka köyden yaşlı birine vermeyi planladığını duydum. Telefon görüşmesine şahit olduktan sonra eşimi aradım ve bir şekilde eve gelmek istediğimi söyledim. Babama da gitmek istediğimi söyleyince beni tehdit etti. Eşimi aradım eşim beni Ergani den aldı, diye konuştu. Aras, tehditlerden dolayı köyden çıkamadıklarını da belirtmişti.
(DiyarbakırDİHA)

4 KİŞİ ÖLDÜ
Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde korucuların otomobili taraması sonucu biri kadın 4 kişi yaşamını yitirirken, saldırının boşanma meselesi nedeniyle yapıldığı iddia edildi. Ergani girişinde meydana gelen olayda, Yolbulan köyü korucularından İsmail Akyol ile oğlu Abbas Akyol, Köy Korucusu Necmettin Aras’ın kullandığı 21 EU 070 plakalı otomobili, uzun namlulu silahlarla çapraz ateşe aldı. Açılan ateş sonucu otomobilde bulunan araçta bulunan Necmettin Aras ile Süleyman, Şevki ve Zeynep Aras yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren 4 kişinin cenazesi Ergani Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırılırken, Ergani İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, saldırıyı yapan köy korucuları Abbas ve İsmail Akyol’la birlikte 9 kişiyi gözaltına aldı. Saldırının boşanma meselesinden kaynaklandığı iddia edildi. (DİYARBAKIR)

BİLGE KÖYÜNDEKİ KATLİAM
Mardin Mazıdağ ilçesine bağlı Bilge köyünde de korucular 4 Mayıs’ta katliam yapmıştı. Uzun namlulu silahlarla gerçekleşen katliamda 7’si çocuk, 3’ü hamile 16 kadın olmak üzere toplam 44 kişi yaşamını yitirdi. Katliamı gerçekleştirenler ve katliamda ölenler Çelebi ailesindendi. Katliamla ilgili 11 kişi tutuklandı. Katliamın davası ise sürüyor.
Ersin Çelik
ÖNCEKİ HABER

Dipçik mağduru S.T.’nin okuldan kaydı silindi

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa