05 Kasım 2009 00:00

Dipçik mağduru S.T.’nin okuldan kaydı silindi

EKONOMİK nedenlerden dolayı eğitimine ara veren S. T. Hakkari’de 23 Nisan’da özel hareket timi tarafından kafasına silah dipçiğiyle vurulması sonucu okula devam edemedi.

Paylaş

EKONOMİK nedenlerden dolayı eğitimine ara veren S. T. Hakkari’de 23 Nisan’da özel hareket timi tarafından kafasına silah dipçiğiyle vurulması sonucu okula devam edemedi. S.T.’nin (15) okul kaydı silindi. Tek isteğinin okuluna devam etmek olduğunu söyleyen S.T., yetkililerden destek istedi. DTP’ye yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla Hakkari’de 23 Nisanda gerçekleştirilen eylemlere polis müdahalede bulunmuştu. Müdahale sırasında özel harekat timi silah dipçiği ile S.T.’nin kafasına vurarak ağır yaralamıştı. Günlerce kamuoyunda tepkiyle karşılanan özel harekat timinin işkencesi sonrasında, S.T. 20 gün hastanede yatılı olarak tedavi görmüştü. Hastaneden taburcu olan S.T., daha sonra özel bir poliklinikte tedaviye devam etti.
OKUMAK İSTİYOR
2007-2008 eğitim ve öğretim yılında ekonomik nedenlerden dolayı, 2008-2009 eğitim ve öğretim yılında da yaşadığı olayın ardından eğitimine devam edemeyen lise 2. sınıf öğrencisi S.T., Gazi Mustafa Kemal Lisesi’nde iki yıl üst üste kaldığı gerekçesiyle okul idaresi tarafından kaydı silindi. Eğitimine devam etmek için diğer okullara başvuruda bulunan S.T., başvurduğu okullarda da aynı gerekçeyle kaydının yapılamayacağı yanıtını aldı. Bunun üzerine Hakkari Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuran S.T., yetkililerin sorunu çözeceklerini belirtmelerine rağmen, daha sonra kendisine aynı gerekçeyle okul kaydının silindiğini açık liseye devam edebileceğini söylediklerini ifade etti. S.T., “Okumak hayalim tamamen sona erdi. Kek isteğim okuluma devam edip bitirmekti. Yetkililerden bu konuda destek bekliyorum” dedi. Oğlunun geleceğiyle oynandığını dile getiren anne Emine T., oğlunun eğitimine devam etmesi için yetkililerin girişimde bulunmasını istedi. Hakkari Milli Eğitim Müdürü Ömer Bulut, S.T.’nin 2 yıl üst üste sınıfta kalmasından dolayı yönetmenlik gereğince kaydının silindiğini, ancak açık liseye devam edebileceğini kaydetti. (HAKKARİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mayınlı araziler temizlensin

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...