05 Kasım 2009 00:00

Sahalarda ayrımcılık istemiyoruz

GİTTİKLERİ deplasman maçlarında ırkçı sloganlara maruz kalan Diyarbakırspor taraftarları, diğer kulüp taraftarlarına seslenerek, sporun barış ve kardeşliğe hizmet etmesi çağrısında bulundular.

Paylaş

GİTTİKLERİ deplasman maçlarında ırkçı sloganlara maruz kalan Diyarbakırspor taraftarları, diğer kulüp taraftarlarına seslenerek, sporun barış ve kardeşliğe hizmet etmesi çağrısında bulundular. Bu sezon Bursaspor ve Gaziantep maçlarında atılan ırkçı sloganların daha önceki yıllarda da atıldığını belirten Diyarbakırspor taraftarları, kendi sahalarına gelen rakip takımları en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını söylediler.
Diyarbakırspor Taraftarlar Derneği’nde görüştüğümüz Dernek Başkanı Zülküf İşlek, kötü tezahüratlar karşısında üzüldüklerini ve sahalarda ayrımcılık yapılmasına karşı olduklarını kaydetti. Yapılanları tüm taraftarlara mal etmek istemediklerini belirten İşlek, “Kürt açılımını istemeyen birkaç kışkırtıcı bunları yapıyor. Bunu yapanları kınıyoruz. Karadeniz takımlarının hepsi buraya geldi, hoş bir şekilde ayrıldılar. Tamam, biz Kürdüz, ama içimizde Türk de Çerkez de var” dedi. Diğer kulüp taraftarlarını kardeş olarak gördüklerini belirten İşlek, “Spor bize göre barış ve kardeşliktir. Federasyona, Başbakan’a sesleniyorum: Diyarbakırspor, burası için bir fabrikadır. Haksız yere sahamızı kapatıyorlar. Dışarıda olan olaylardan dolayı da yine bize ceza veriyorlar. Zamanında Erman Toroğlu, ‘Diyarbakır’ı haritadan silin’ demişti. Şimdide bizi bu ligde istemiyorlarsa, söylesinler çekilelim. Diyarbakır’da futbol oynanmasın. Bu durumların düzeltilmesini istiyoruz” diye kaydetti.
BÜTÜN TAKIMLARIN ATKILARI VAR
Deplasmanlarda kötü sloganlarla, saldırılarla karşılaştıklarını belirten Mehmet Beyar, “İnternet sitelerindeki yorumlara bakarsanız, ‘Diyarbakır gitsin’ diye yorumlar var” dedi. Beyar, boynundaki Adana Demirspor atkısını göstererek, “Bütün taraftar gruplarında arkadaşlarım var. Hepsinin atkılarını aldım. Sevdiğim için takıyorum. Biz spordan zevk alıyoruz. Dostluğumuzu geliştirmeye çalışıyoruz. Biz bu renklere aşığız” diye konuştu. Yaşanan olayları kınadıklarını, ancak Gaziantep olaylarını anlayamadıklarını belirten Aziz Binbir adlı taraftar ise “Antep bizim kardeş takımımızdı. Aralarına giren birileri onları kışkırttı. Yaşananlardan dolayı Diyarbakır taraftarı çok üzgündür. Ben eminim ki Antep taraftarı da üzülmüştür. Onlar buraya gelince en iyi şekilde ağırlayacağız” dedi. Sporu kardeşlik ve dostluk olarak bildiklerini söyleyen Binbir, üniversite sınavına hazırlandığını yaşanan olaylar yüzünden strese girdiğini kaydetti. Binbir, “Bu sloganlar bizim Kürt kimliğimize yönelik atılıyor. Ancak biz stada Diyarbakır taraftarı olarak gidiyoruz. Sahalarda Kürt Türk ayrımı yapmak çok saçma. Bu ülkeyi beraber kurduk. Biz Kürdüz ancak bir ayrım yapılmamalı”dedi. Erman Toroğlu’nun ve Şansal Büyüka’nın Diyarbakırspor’u hırçın olarak gösterdiğini söyleyen Binbir, “Bizim 2007 yılında aldığımız fair play ödülü var” dedi.
(Diyarbakır/EVRENSEL)
Cumhur Daş - Ergin Tekin
ÖNCEKİ HABER

Saldırıya protesto

SONRAKİ HABER

Ekofest’te çevre mücadeleleri konuşuldu: Mücadeleleri birleştirmek gerek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa