05 Kasım 2009 00:00

Tapulu imarlı evlerine TOKİ el koymak istiyor

Gebze’de Kirazpınar Mahallesi’nde İmarlı, ifrazlı tapulu evler mahallelinin elinden alınmak isteniyor.

Paylaş

Gebze’de Kirazpınar Mahallesi’nde İmarlı, ifrazlı tapulu evler mahallelinin elinden alınmak isteniyor. Mahalleli oturdukları evleri yıkarak, hafriyatı peşine sayıp kendilerini 180 ay borçlandıracak olan TOKİ’ye tepkili.
Gebze Belediyesi son günlerde TOKİ’ye olanaklar açmakla halkın gündeminde. Gün geçmiyor ki Gebze’de ve belediye önünde basın açıklamaları, yürüyüşler, eylemler yapılmasın. Bir yandan Cumhuriyet ve Adem Yavuz Mahallelerinde TOKİ rantçılığına karşı bir mücadele sürerken şimdi de Kirazpınar Mahallesi’nde TOKİ’ye rant alanı açılmak isteniyor.
6 yıldır bu mahallede oturduğunu söyleyen Ali Gönülaçar emekli olduğunu ve mahalle temsilcisi olduğunu belirtiyor. Gebze Belediyesi önünde yaptıkları eylemin ilk olmadığını, son da olmayacağını belirten Gönülaçar “Mahalle olarak bir araya gelip neler yapacağımızı kararlaştırarak mücadele edeceğiz. TOKİ ile ilgili burada yaşayan halka bir şey sorulmadı” diye konuştu.
“Başbakan ve Başkan kimseyi mağdur etmeyeceğiz diyorlar, peki o zaman neden bizim arsalarımızı, binalarımızı, imarlı ve tapulu yerlerimizi elimizden alıyorlar” diyen Sait Baybaş, halkın elinden evlerinin bu şekilde alınmasına karşı olduğunu söyledi. Hiç kimsenin insanların geleceğini karartmaya hakkı olmadığına vurgu yapan Baybaş, “Bu devlettin insanıyız. Devlete vergimizi veriyoruz. Biz bu mahallede yaşamak için ne bedeller ödedik. Bu mahallede öyle insanlar var ki kışın evine odun, kömür alamıyorlar, evlerinden olurlarsa nasıl yaşayacaklar” dedi.
Serbest meslek mensubu olan ve ayrıca Gebze Ziraat Odası Meclis üyesi olan Hasan Aydın, 1995 yılından beri bu mahallede oturduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nde en güvendiği tapunun Türkiye Cumhuriyeti tapusu olduğunu düşündüğünü ve devlete güvendiğini vurgulayan Aydın “Tapu da Türk bayrağı var. Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı. Bu bayrak Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı mı yoksa TOKİ’nin bayrağı mı? Biz hep birlikte mücadele edeceğiz. Bizim gidecek başka bir yerimiz yok. Bu TOKİ’nin oyununu kabul etmiyoruz. En güvendiğimiz T.C. tapusu; 15. 16. 18. maddeleri kendi çıkarları için mi bu kanunları çıkardılar” dedi. (Gebze/EVRENSEL)

BİRİLERİNE RANT İÇİN
Mahalle Muhtarı Osman Bozkurt: 1986’da kurulmaya başlayan mahallede 1988’de şuhutlanma oldu. 1991’de imar girdi. Tapu ve iskanlarımızı aldık. 1994’te bir önceki dönemde yapılanma şuhutlanma iptal edildi. 1998’de tekrar bir şuhutlanma oldu. 2002’de bir şuhutlanma daha oldu ama imar çıkmadı. 2009’da tamamıyla şuhutlanma yaptılar. Birilerine rant için. Belediyeye giderek şuhutlanma haritasını istedik vermiyorlar. Mahalle halkı yaşananlardan rahatsız. TOKİ bizi 180 ay borçlandıracak. Kirazpınar halkı TOKİ’yi istemiyor. Kirazpınar Mahallesi olarak bir araya gelerek yasal süreci başlattık. Bu mahalle belediyeden hiç hizmet almadı. Mahallenin elektrik-su-okul hepsini kendi olanaklarımızla yaptık. Okulumuz yoktu kendimiz yaptık. Bu mahalleyi bu halk kendi olanakları ile yaptı.
Nermin Uludağ
ÖNCEKİ HABER

Sabah akşam çalış çalış çalış

SONRAKİ HABER

Bingöl'deki madencilik projesine Danıştay "dur" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa