06 Kasım 2009 00:00

Kadrolu personele sıfır tahammül

AKP’li Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “2010 yılına sıfır memur ve sıfır kadrolu işçi ile gireceğim” sözünü gerçekleştirmek için akıl almaz yollar deniyor.

Paylaş

AKP’li Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “2010 yılına sıfır memur ve sıfır kadrolu işçi ile gireceğim” sözünü gerçekleştirmek için akıl almaz yollar deniyor.
1080 memurun çalıştığı Altındağ Belediyesi’nde Tiryaki döneminde yapılan sürgünler, il dışı görevlendirmeler ve resen atamalar sonucu bugün sadece 300 memur kaldı. Belediyenin son icraatı memurları zorla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kadrosuna geçirmek oldu. MEB’e geçmeyi kabul etmeyen memurlar önce faaliyette olmayan Doğantepe’deki beton santraline sürgün edildi, daha sonra da istemleri dışında MEB’e gönderildi. Ardından belediyenin geçişin iptali için dava açılmaması karşılığında memurlara 5 bin TL para teklif ettiği iddia edildi. Tüm Bel-Sen Ankara 2 No’lu Şube üyelerine yönelik baskılara tepki gösterdi.
AKP’li Veysel Tiryaki’nin iki dönemdir başkanlık yaptığı Altındağ Belediyesi’nde 1080 olan memur sayısı, geçen sürede 300’e düştü. Belediyede kadrolu çalışan istemediğini defalarca dile getiren Tiryaki’nin geçmiş dönemde de mimar ve mühendisleri gece bekçisi, iş makinesi ve motor ustalarını da temizlik işçisi olarak görevlendirdiği iddia edilmişti. Kadrolu işçilere de işten atma tehdidiyle toplusözleşmeden kaynaklanan alacaklarıyla ilgili “Geriye dönük alacağım yoktur” diye imza attırıldığı iddiaları gündeme gelmişti.
‘RÜŞVETİ AL, DAVA AÇMA’
Belediye, Tüm Bel-Sen üyesi 8 teknisyen, 4 tekniker ve 2 memuru MEB’e bağlı okullar ve Altındağ Kaymakamlığı’nı geçici olarak görevlendirmiş, mahkeme kararıyla görevine geri dönen memurlar, Tüm Bel-Sen Disiplin Kurulu Üyesi Yılmaz Kantar ve İşyeri Baştemsilcisi Cebrail Aslan’ın sürgün edildiği Doğantepe’deki beton santraline sürgün edilmişti.
Belediye son olarak da MEB’den alınan 43 kişilik kadroya, yine dava ile görevine dönen memurları geçirmek istedi. Ancak kabul etmemelerine rağmen 29 memur Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sürgün edildi.
Ardından daha da ilginç bir gelişme yaşandı. Personel Müdürü, sürgün edilen memurları çağırarak, işe dönüş için dava açmamaları karşılığında 5 bin TL teklif etti.
‘TİRYAKİ DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ İSTİYOR’
İddiaları gündeme getiren Tüm Bel-Sen Ankara 2 Nolu Şube dün bir basın toplantısı düzenleyerek üyelerine yönelik baskıyı kınadı. Şube Başkanı Satı Burunucu Çalı, belediye başkanı Tiryaki’nin “dikensiz gül bahçesi” istediğini belirterek, bunun için kadrolu istihdam yerine, taşeron ve sözleşmelilerin çalıştığı, sendikasız ve örgütsüz bir belediye yaratmaya çalıştığını söyledi. AKP’li belediye yönetiminin şeffaflıktan söz ederken, antidemokratik uygulamaları daha da arttırdığını belirten Çalı, Altındağlı emekçileri, işsizleri, sendikaları ve emekten yana siyasi partileri birlikte mücadeleye çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

PARANIN KAYNAĞI BELLİ DEĞİL
Tüm Bel-Sen Altındağ Belediyesi İşyeri Baştemsilcisi Cebrail Aslan, sürgün edildiği beton santralinde kendisine hiçbir görev verilmediğini anlattı. Yemeklerini bile kendi imkanlarıyla yaptıklarını ifade eden Aslan, asıl amacın kadrolu çalışanı yıldırmak olduğunu vurguladı. Dava açmaması için kendisine para teklif edilen Sendika Disiplin Kurulu Üyesi Yılmaz Kantarcı, belediyenin gecekonduların tasfiyesi için de kaynağı belli olmayan rüşvetler dağıttığını, şimdi aynı uygulamayı belediye çalışanları arasında yapmaya çalıştığını dile getirdi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dev yatırımlar gölgesinde devasa işsizlik yaşanıyor!

SONRAKİ HABER

Bolivya'da Evo Morales'in istifası onaylandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...