06 Kasım 2009 00:00

Dev yatırımlar gölgesinde devasa işsizlik yaşanıyor!

PENDİK, İstanbul’un son yıllarda adı büyük yatırımlarla öne çıkan ilçesi...

Paylaş

PENDİK, İstanbul’un son yıllarda adı büyük yatırımlarla öne çıkan ilçesi... İstanbul’un ikinci hava alanı Sabiha Gökçen, Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi Viaport, 45 milyon dolara mal olan 5 yıldızlı Divan Otel, E5 kenarına yapılan devasa alışveriş merkezi Neomarin... Hepsi Pendik sınırları içerisinde. Bunların dışında yapımı devam eden bir sürü proje de mevcut.
Bütün bu yatırımları gören Pendik halkı iş olanakları doğacak diye umutlanmış. Ancak durum pek de düşündükleri gibi olmamış. Üstelik tam tersi Pedik’te işsizlik çığ gibi büyüyor. Ağustos ayından beri işsiz olan 26 yaşındaki genç Ufuk Özden’in anlattıkları büyüyen işsizliğin kanıtını oluşturuyor: Daha önce Kurtköy’de kurulu sanayide çalışıyordum. Kriz gerekçesiyle işten çıkarıldım. Şu ana kadar 260 lira işsizlik maaşı alıyordum, en azından harçlık oluyordu. İş ararken cebimde yol parası oluyordu. İşsizlik maaşım bu ay son. Bu ay iş bulacağımı da sanmıyorum. Mahallede bir sürü işsiz var. Eskiden işsiz kalınca en kötü ihtimal tersanede iş bulabiliyorduk. Şimdi tersanede çalışan arkadaşların hepsi boşta. Havaalanına işçi alacaklar dendi muhtarlıklara başvuru formu bırakmışlar, formu doldurduk ama bir şey çıkmadı. Pendik’e kocaman bir otel yapıldı, ‘Divan Otel’ diye... Dedik belki burada iş buluruz ama başvuru için gittiğimde otelin önü iş için başvuruya gelenlerle dolmuş. Pendik’te bir sürü alış veriş merkezi yapıldı, oteller yapıldı, hava alanı yapıldı ama buradaki insanlar hala işsiz.
‘PENDİK BÜYÜDÜKÇE, BİZ KÜÇÜLÜYORUZ’
30 yaşındaki Adem Sarı, evli ve iki çocuk babası. Çocuklarının biri okula gidiyor. Yaklaşık dört aydır işsiz. Önceden tersanede çalışıyormuş. Çalıştıkları dönemde, patronları önce para vermez olmuş, sonrasında da ‘kriz var’ deyip işten çıkarmış. Şimdi günlük yevmiyelik işler yapıyor,.inşaata falan gidiyor. “Üç beş kuruş günümüzü kurtarıyoruz ama nereye kadar böyle gidecek bilmiyorum?” diyor. Üstelik kirada oturuyor. Aylardır ev kirasını ödeyememiş. “Pendik’teki ‘yatırımların’ bize faydası yok. Pendik büyüdükçe biz küçüldük. Evi barkı alıp köye gideceğim” diyor.
Meslek lisesi elektrik bölümü mezunu 22 yaşındaki Can Günyüz, eskiden meslek lisesi mezunu olmanın geçer akçe olduğunu, rahatlıkla iş bulabildiğini şimdi işlerin tersine döndüğünü anlatıyor: Üniversite mezunu arkadaşlarım var onlar bile iş bulamıyorlar. Buradaki gençler akşama kadar kahvede internet cafede, iş aramıyor bir çoğu... Çünkü kimsenin umudu kalmadı artık. İş bulamayan gençlerin bazıları torbacılığa başladılar. Yani hap esrar falan satıyorlar. Bir sürü yere iş başvurusunda bulundum. Pendik’e bu kadar yatırım yapılınca biz de dedik ‘iyi arık rahat iş buluruz’ diye, ama hiç düşündüğümüz gibi olmadı. Havaalanına iş başvurusunda bulundum, yeni yapılan Divan Otel’e başvurdum, yeni yapılan alış veriş merkezlerine başvurdum ama binlerce insan benimle birlikte iş için başvurmuş. Hevesimiz kursağımızda kaldı.
MAHALLENİN GENÇLERİYDİ ...
Ufak bir Tekstil Atölyesi Sahibi Kiraz Özer’in anlattıkları da büyüyen işsizliğin özetini oluşturuyor: Şu an 15 kişi çalışıyoruz. Ama nereye kadar dayanacağım bilemiyorum. Geçen sene siparişleri yetiştiremiyorduk. Buna güvenerek işçi aldık. Ama fazla sürmedi, yarısını işten çıkarmak zorunda kaldım. Mahallenin gençleriydi. Şimdi hâlâ iş bulamadılar. Ben de nereye kadar dayanacağımı bilemiyorum. Diğer işçilerimi de çıkarmak istemiyorum Ama kilidi vuracağız gibi dükkana... (İstanbul/EVRENSEL)
Deniz Göl
ÖNCEKİ HABER

MİLLETVEKİLLERİNE GDO MEKTUBU

SONRAKİ HABER

Youtube’un yapay zeka algoritması yanlışlıkla robot savaşı videolarını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa