06 Kasım 2009 00:00

Epengle’de kriz oyunu

Bayrampaşa Maltepe’de kurulu bulunan Epengle döşemelik ve perdelik kadife üreten kumaş fabrikasında, sendikalı olarak çalışan 14 işçi son bir ay içinde işten atıldı.

Paylaş

Bayrampaşa Maltepe’de kurulu bulunan Epengle döşemelik ve perdelik kadife üreten kumaş fabrikasında, sendikalı olarak çalışan 14 işçi son bir ay içinde işten atıldı. Türkiye’de 16 mağazası olan ve 1961 yılından beri üretim yapan fabrikanın, onlarca satış bayisi var.
Krizden etkilendiğini belirterek kısa çalışma ödeneği alan fabrika, hem devletten, hem işçiden kâr etti. Ancak Epengle patronuna bu da yetmedi.
İşçilerin ücretlerini 7 aydır düzenli ödemeyen patron, haklarını isteyen işçileri işten atıyor.
SENDİKALI ATILIYOR YENİ İŞÇİ ALINIYOR
Kendisi ve arkadaşları, haklarını istediği için işten atılan Erdinç Özçekiç, 16 yıldır çalıştığı fabrikada usta olarak çalışıyormuş. Fabrikada olan sorunlara ses çıkardığı için işten atıldığını söyleyen Özçekiç, “Fabrikada kısa çalışma ödeneği alınıyor. Birinci altı aylık dönem bitti, şimdi ikinci altı aylık dönem başlıyor. Normalde kısa dönem çalışma olduğu için cuma, cumartesi ve pazar çalışmasının olmaması gerekiyor. Çünkü üretim azaldı deniyor, oysaki biz bu 3 günde çalışmaya geliyoruz. Ücretlerimizde bir değişiklik olmuyor sigortalarımız da 20 günlük yatıyor” diye patronlarının krizi nasıl fırsata çevirdiğini anlatıyor.
Fazla mesaiye kaldıkları zaman işçilere kart bastırılmadığını söyleyen Özçekiç, “Üç günlük çalışma şirket içinde kalıyor, mesailer açıktan veriliyor, buna kimse ses çıkarmıyor” diye konuşuyor.
Bir arkadaşlarının hafta sonu çalışmadığı için işten atıldığını anlatan Özçelik, “Oysa çalışma bakanlığı fabrikada cuma, cumartesi ve pazar günleri çalışma olmadığını biliyor. Ama arkadaşımız gelmedi diye işten atılıyor. İşten atılma gerekçelerinin daralma olduğu bilgisini veren Özçekiç, ancak fabrikaya asgari ücretle çalışan işçiler alındığını dile getiriyor. Sendikaları TEKSİF’in gelişmeler karşısındaki sessizliğine de tepki gösteren Özçekiç, daha önce yıllarca şube yöneticiliği yaptığı sendikasının kendilerine sahip çıkmamasına tepki gösteriyor.
İşten atmaların devam edeceği yönünde duyumlar aldıklarını belirten Özçelik, sendikalarının süreci seyretmek yerine işçilere sahip çıkmasını istediklerini söylüyor.
İŞTEN ATMAYLA KORKUTUYORLAR
İşten atılan İşçilerden Ömer Demirbaş’ın anlattıkları da fabrikada yaşananları doğruluyor. “5 aylık ücretlerimiz içerde, patronlara yalvar yakar hakkımızı istiyoruz, ne hale düştük. Kimi arkadaşlar işten atılma korkusuyla ücretleri bile isteyemiyorlar. Hakkımız olanı istediğimiz için azar işitiyoruz. Oysa biz emeğimizin karşılığını istiyoruz” diye içinde bulundukları durumu anlatan Demirbaş da sendikalarının kendilerine sahip çıkmadığını ifade ediyor.
Patronun asıl amacının işçileri asgari ücretle çalıştırmak olduğunu söyleyen Demirbaş, sendikanın bunu görmesi gerektiğini dile getirdi. Demirbaş haklarını aramaya devam edeceklerini ifade etti.
(İstanbul/EVRENSEL)

SEKTÖRÜN İLK MARKALARINDAN
Türk tekstil sektörünün ilk markalarından biri Epengle, 1961 yılında kuruldu. Uzmanlık alanı olarak döşemelik ve perdelik kadife üreten fabrika ayrıca OEM’in (Original Equipment Manufacturer) ulaşım sektöründeki tek kumaş tedarikçisi.
11 bin metrekare açık, 17 bin metrekare kapalı alan içinde idari bina, dokuma ve apre bölümleri ile entegre tesisi olan fabrikada 220 işçi çalışıyor. ISO 9001 ve TÜV sertifikalarına 2001 yılından bu yana sahip olan Epengle’nin, başta İstanbul olmak üzere bir çok ilde mağazası bulunuyor. 50 ülkeye ihracat da yapan fabrika ilkelerini şu şekilde ifade ediyor: Koşulsuz müşteri memnuniyeti, uluslararası kalite standartlarına uygun üretim, çevreye duyarlı üretim, bu kadar hassas olan bir fabrikanın aynı şeyleri işçileri için düşündüğünü söylemek pek mümkün görünmüyor.
Seyit Aslan
Reklam
ÖNCEKİ HABER

RENTA’da zafer işçilerin

SONRAKİ HABER

İşçilerin taleplerini yok sayan metal patronları lokavt kararı aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...