06 Kasım 2009 00:00

RENTA’da zafer işçilerin

ESKİŞEHİR Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan ve İtalyan CANDY Grubu’na ait olan RENTA fabrikasında, sendikalaştıkları için işten atılan işçiler işe geri alındı.

Paylaş

ESKİŞEHİR Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan ve İtalyan CANDY Grubu’na ait olan RENTA fabrikasında, sendikalaştıkları için işten atılan işçiler işe geri alındı. Çamaşır kurutma makinesi üreten fabrikada çalışan işçiler, topluca Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmuşlar ve işçilerden 18’i işten atılmıştı. İşten atılmalarının ardından, sendikalarıyla birlikte fabrika önünde direnişe geçen işçiler, 44 gün süren kararlı direnişlerinin ardından patrona geri adım attırarak işlerine geri döndüler.
Patron ve sendika arasında önceki gün gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından, atılan işçilerin kademeli olarak işe geri alınacakları açıklandı. Buna göre atılan işçilerden evli olan ikisi, pazartesi günü işbaşı yapacak. İşçilerden 4’ü, iki hafta içerisinde işlerine geri dönecek. Geri kalan 13 işçi de Kurban Bayramı’nın ardından işbaşı yapacak. İşçiler yine aynı gruba ait olan Doruk fabrikasında çalışmaya devam edecekler.
Zaferle sonuçlanan direnişin ardından sendika şube binasında bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Selçuk Göktaş, bu zorlu süreçten alınlarının akıyla çıktıklarını belirtti.
İşçilerin geri alınmasını sağlamanın çok önemli olduğunu söyleyen Selçuk Göktaş, “İşçilerin, birlik olduklarında, bir araya gelerek mücadele ettiklerinde neler başarabildiğini herkse görüyor. Her şey burada bitmiyor. Bundan sonra da sınıfın örgütlenmesi için, hakları için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.
(Eskişehir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

SSK çalışanları şantiyede çalışıyor

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Seçilerek aklanamazsınız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa