06 Kasım 2009 00:00

SSK çalışanları şantiyede çalışıyor

SSK Genel Müdürlüğü’nde iki ayı aşkın süredir devam eden tadilat, çalışanları zor durumda bıraktı.

Paylaş

SSK Genel Müdürlüğü’nde iki ayı aşkın süredir devam eden tadilat, çalışanları zor durumda bıraktı. İnşaat alanına dönen binada memurlar inşaat hafriyatı ve cam kırıkları içinde çalışıyor. Onlarca kadının çalıştığı binada tadilat nedeniyle sadece iki bayan tuvaleti kullanımda. SSK Genel Müdürlüğü’nün büyük bölümünde başlayan tadilat, binayı inşaat alanına çevirdi. İki ayı aşkın süredir devam eden tadilat, üç sosyal güvenlik kurumunun SGK çatısı altında toplanmasından sonra iş yükü artan SSK çalışanlarının çalışma koşullarını daha da ağırlaştırdı. “İnşaat sahasına girmek tehlikelidir” yazısının yer aldığı binaya her gün onlarca memur girip çıkıyor. Bodrum katında bulunan büroların ise camları tadilat nedeniyle kırıldı. Soğuğun giderek etkisini gösterdiği bugünlerde memurlar, plastik ve karton kaplı pencerelerin arkasında çalışmak zorunda kaldılar.
Koridorlarda ışık olmaması nedeniyle hava karardıktan sonra merdivenden düşenlerin olduğu binanın giriş ve çıkışlarında da düşen cam ve taş parçaları nedeniyle yaralananlar olmuş. Bazı bloklarda merdiven kapalı olduğundan, geçiş asansörle sağlanıyor. Ancak asansör arızalandığında ise geçiş olanaksız hale geliyor.
Binada tuvaletlerin de birçoğu yıkılmış durumda, kadın çalışanın sayıca çok olduğu binada sadece iki bayan tuvaleti açık durumda. Tadilat nedeniyle ısınmayan binada memurlar, evden getirdikleri ısıtıcılarla ısınmaya çalışıyorlar. Binada yemekler de inşaatın içinden geçerek servis ediliyor.
BES PDOTESTO ETTİ
BES Ankara 1 No’lu Şube’nin çağrısıyla SSK Genel Müdürlüğü çalışanları dün bina önünde eylem yaptı. BES MYK Üyesi İlknur Bilgen’in de katıldığı eylemde emekçiler, “Kış günü soğuk değil, sıcak ortamda çalışmak istiyoruz”, “İnşaat sahası değil, sağlıklı çalışma ortamı istiyoruz” yazılı dövizler taşıdılar. “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganı atan emekçiler adına açıklamayı BES 1 Nolu Şube Başkanı Fikret Aslan yaptı. Çalışma koşulları nedeniyle sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Aslan, fedakarca görevini yapan SSK çalışanlarının bu çalışma koşullarını hak etmediğini söyledi. Aslan, oluşabilecek kazalardan başta SGK Başkanı olmak üzere yetkililerin sorumlu olacağını vurgulayarak, bir an önce sorunun çözüme kavuşturulmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

SİNTER DİRENİŞİ İÇİN DAYANIŞMA

SONRAKİ HABER

Asansör boşluğuna düşüp hayatını kaybeden işçi saatler sonra bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa