06 Kasım 2009 00:00

iNTERNET ANDICINDA iMZASI BULUNAN O KOMUTANLAR

EYLEM planının orijinalini Ergenekon davasını yürüten savcılara gönderen meçhul subayın ikinci mektubundaki isimler dikkat çekiyor.

Paylaş

EYLEM planının orijinalini Ergenekon davasını yürüten savcılara gönderen meçhul subayın ikinci mektubundaki isimler dikkat çekiyor.
Daha önce Albay Dursun Çiçek’le birlikte sorgulanan Albaylardan Sedat Özüer ve İlker Göktaş’ın yanı sıra Bilgi Destek Şube Müdürü Cemal Gökçeoğlu, Bilgi Destek Grubu Başkanı Kurmay Albay O. Güçlü, Bilgi Destek Dairesi Başkan Vekili Tuğgeneral Mustafa Bakıcı ve Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Mehmet Eröz’ün isim ve imzaları hiyerarşik yapı içerisinde sıralanmış.
‘SN. K.’A ARZ’ İBARESİ
Koordine başlığı altında da Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, MEBS Başkanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Adli Müşavir Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu’nun imzaları yer alıyor. En son imza Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’a ait. Bu imzanın ardından ise “Sn. K.’a arz” ibaresi bulunuyor.
İTİBAR GÖRDÜLER
Bu komutanların ortak bir özelliği var. 2009 YAŞ’ında itibar görmeleri. Albay Dursun Çiçek’in içinde bulunduğu Bilgi Destek Şube Müdürlüğü’nün dağıtılması ve yerine Genelkurmay’a doğrudan bağlı bir birimin kurulması dışında, bu isimlerin yerinde değişiklik yok.
2008 yılında Genelkurmay Başkanlığı’na gelen Orgeneral İlker Başbuğ’un yerlerini değiştirmediği isimlerden İsmail Hakkı Pekin ve Mehmet Otuzbiroğlu, 2009’da terfi ettirildi. Pekin, orgeneralliğe yükseltilerek Elazığ’da bulunan 8. Kolordu’nun başına getirildi.
IĞSIZ ZİYARET ETTİ
Geçtiğimiz şubat ayında Hasan Iğsız’ın komuta alanında olmamasına rağmen ziyaret ettiği Pekin, 1998 yılında Mehmet Otuzbiroğlu ile birlikte generalliğe terfi eden albaylar arasındaydı. Otuzbiroğlu ise koramiral rütbesini sürdürürken Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’na atandı. Yine koordine ekibi içerisinde yer alan Adli Müşavir Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu’nun görev süresi bir yıl uzatıldı. Dursun Çiçek imzalı belgenin hazırlanmasında ve imha sürecinde bulunduğu iddia edilen Mustafa Bakıcı ve Mehmet Eröz, 2009 yılındaki YAŞ’ta koltuklarını korudu.
KRİTİK ZİYARET
Ergenekon soruşturmasında tutuklanan muvazzaf teğmenlere İlker Başbuğ’un selamını götüren Tuğgeneral Mustafa Bakıcı, o dönem tartışmaların gündemine oturmuştu. Bakıcı tümgeneral rütbesine yükseltilerek Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Daire Başkanlığı’nda görevlendirildi. Mehmet Eröz, korgeneral rütbesini korurken, Başbakanlık Askeri Başdanışmanlığı’na atandı.
BAŞBAKANIN DANIŞMANLARI
İnternet andıcında imzası bulunan Korgeneral Mehmet Eröz, 30 Ağustos 2008’den beri Başbakan Erdoğan’ın askeri başdanışmanı. Aynı zamanda Genelkurmay’da harekat başkanı olan Mehmet Eröz’ün Başbakanlık’ta makam odası bulunuyor. Eröz’ün görevi halen devam ediyor. Bilgi Destek Planı’nda imzası bulunan Nusret Taşdeler ise 2007-2008 yılları arasında Erdoğan’a danışmanlık yapmıştı. Başbakana gönderilecek danışmanın ismi Genelkurmay tarafından belirleniyor.
E-İHBAR KARMAŞASI
Ergenekon savcılarına gönderildiği ileri sürülen e-ihbar mektubunun henüz savcılığa ulaşmadığını belirtildi. Bu bilgiyi veren İstanbul Başsavcı vekili Turan Çolakkadı gazete muhabirinin verdiği e-ihbar mektubunun bir örneğini elden aldı. e-ihbar mektubunun önceki gün gazetelerin Ankara bürolarına fakslanması ile ortaya çıktığı belirtiliyor.
(HABER MERKEZİ)

İLKER BAŞBUĞ’UN HABERİ VARDIR
Emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu “Karargah içerisinde emir-komutadan habersiz böyle bir belgenin hazırlanması imkansız” diyor. Belgelerin en üst kademeden emredilip, albay tarafından hazırlandığına dikkat çeken askeri hakim imzalar tamamlandıktan sonra yeniden en üst kademeye ulaştığına dikkat çekti. Tarımcıoğlu “İkinci belgenin çıkmasından anladığım, bu mektubu gönderen kişi bir an evvel bitirilsin istiyor. İsimler gayet açık biçimde deşifre edilmiş. “Sn. K.’a arz” ifadesinin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a iletildiği şeklinde anlaşılması gerekir.
ÖNCEKİ HABER

DURUM

SONRAKİ HABER

Şırnak'ta çatışma: 1 asker şehit, 3 asker yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa