06 Kasım 2009 05:00

Gemideki silahlar kimin?

İSRAİL, Kıbrıs yakınlarında el koyduğu Antigua bayraklı şilebin, yüzlerce ton silah ve mühimmat taşıdığını iddia etti.

Paylaş

İSRAİL, Kıbrıs yakınlarında el koyduğu Antigua bayraklı şilebin, yüzlerce ton silah ve mühimmat taşıdığını iddia etti. İsrail’in devlet televizyonu Kanal 1’de yayınlanan haberde, konteynerlerin İran’ın Bender Abbas Limanı’ndan bir İran gemisine yüklendiğini ve Mısır’da yükü boşaltılıp ikinci gemiye aktarıldığını öne sürdü.
İsrail Donanma Komutanı Tuğgeneral Rani Ben-Yehuda, NATO gemileriyle de yapılan koordinasyon doğrultusunda, gemi mürettebatının sorguya çekildiğini ve daha ayrıntılı bir araştırma istediklerini belirterek, gemi kaptanından buna herhangi bir itiraz gelmediğini söyledi. Ben-Yehuda’ya göre gemi mürettebatının yük hakkında bilgisi yok. Kağıtlarında yapılan incelemenin, konteynerlerin İran’dan yüklendiğini ve şilebin, Suriye’ye doğru yol aldığının belirlendiğini kaydeden Ben-Yehuda’nın verdiği bilgiye göre konteynerlerde yapılan rastgele arama, saklanmış silahları, özellikle de İran ticaret filosuna ait konteynerlerde gizlenmiş roketleri ortaya çıkardı.
İsrail’in, geminin kargosu hakkında önceden istihbarat bilgilerine sahip olup olmadığı konusuna bir açıklık getirmeyen Ben-Yehuda, “Biz, zaten İran’ın Hizbullah ve öteki örgütleri büyük miktarlarda silahla desteklediğini gösteren güncel istihbarata sahibiz” iddiasında bulundu. Francop adlı gemideki 400’e yakın konteynerin 40’ından silah çıktığı belirtiliyor. İsrail Ordu Sözcülüğü de yaptığı açıklamada, silahların İsrail’e ve İsrail vatandaşlarına karşı kullanılmak üzere Hizbullah’a ulaştırılmalarının hedeflendiğini öne sürdü. Açıklamada, şilepte ele geçirilen silahların, İran’ı herhangi türden silah ihraç etmek ya da ticaretinde bulunmaktan men eden 1747 ve 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali olduğu söylendi.
HİZBULLAH YALANLADI
Hizbullah ise İsrail donanmasının el koyduğu silah yüklü gemiyle ilgisi olduğu iddiasını reddetti. Hizbullah’tan yapılan açıklamada, örgütün silahlarla bağlantısı olduğu iddiasını “kati surette” reddettiği belirtilerek, İsrail’in gemiye el koymasının da “korsanlık” olduğu ileri sürüldü. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Afganistan’da kim kime karşı savaşıyor?

SONRAKİ HABER

Beşiktaş ile Başakşehir 1-1 berabere kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa