06 Kasım 2009 05:00

DİĞER YENİLER

Mardin’de çekilen, intiharlar üzerine odaklanan bir kadın hikayesi.

Paylaş

İNCİR ÇEKİRDEĞİ
Mardin’de çekilen, intiharlar üzerine odaklanan bir kadın hikayesi. Mayına basarak ölen erkek kardeş, ailenin bir arada tutunmasını zorlaştırıyor ve hikayenin ondan sonra açtığı yaraları izliyoruz. Ama kimin kimin kocası, kimin kimin kızı olduğunu anlayıp aile şeceresini çözmek o kadar vakit alıyor ki, kıymetli, anlamlı bir öykü olacakken, akamayan bir film karşımıza çıkıyor. Neredeyse, olacakken, olmamış. Yıllarca sanat yönetmenliği yapan, hâlâ da bu işine devam eden Selda Çiçek’in ilk filminde Özgü Namal ve Derya Durmaz var.
Yönetmen: Selda Çiçek

YASAK BÖLGE 9
Dünya dışı varlıklar üzerine anlatılan, ilgi çekici bir film. Sadece bir “uzaylı” filmi değil karşımızdaki, uzaylı metaforunu, günümüzün güncel meselelerinden göçmenlik ve yabancı düşmanlığı üstüne kurması çok anlamlı. Uzay gemisinin gelip durduğu yerden başlayarak: Güney Afrika’nın Johannesburg kenti. Bu kentte, halk arasında “karides” ismi takılan uzaylıların yerleştiği kamp, şehrin dışına taşınmaya karar veriyor. Tahliye işleriyle ilgilenen memur, yaralanıp bir dönüşüm geçirmeye başlayınca, bu işten çıkar sağlamaya çalışan hükümetin de dahliyle, işler iyice karışıklaşıyor. Aksiyonu da epey fazla olan filmde, adı ırkçılıkla özdeşleşmiş Güney Afrika’nın insanlarının “Yabancıları burada istemiyoruz” tepkisi, tüm sadeliğiyle birlikte filmin epey düşündürücü taraflarından biri. Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt oynuyor.
“District 9” Yönetmen:
Neill Blomkamp

COCO CHANEL’DEN ÖNCE
Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat. Coco Chanel’in hayatı, nedense, geçen haftalarda gösterime giren filmde olduğu gibi, hayatına giren erkekler üzerinden anlatılıyor. Erkeklerin dünyasında bağımsız bir şekilde ayakta kalan bir kadının öyküsünün, erkekler üzerinden anlatılması, yazık... Amelie’nin Audrey Tautou’su, biraz her zamanki oyunuyla Coco rolünde.
“Coco Avant Chanel”
Yönetmen: Anne Fontaine

MEZUNİYET
Aykut Oray’ın son filmi, bir gençlik dramı. Mezuniyetlerine bir sene kala en yakın arkadaşlarının intiharıyla sarsılan liseli genç grup, bu intiharın etkisinden kurtulamamıştır. Kız arkadaşıyla sorun yaşayan Akın; aklı serserilikte olan Metin; ailesiyle sorunu olan Efe; bir çete grubuyla arkadaşlık yapan Aykut ve her şeyin iyi gitmesi için elinden geleni yapan Umut’un hayatları bir şekilde kesişecektir. Aykut Oray’a, İlker Ayrık, Engin Altan Düzyatan gibi genç oyuncular eşlik ediyor.
Yönetmen: Doğa Can Anafarta

AŞK GELİYORUM DEMEZ

Yeşilçam kokulu bir romantik film. Zengin kötü adam, yine birçok Yeşilçam filminde olduğu gibi, eski bir hanı satın almış, orayı yıkmak ve daha çok para kazanmak istiyor. Han esnafı da, son şanslarının neden o handaki dükkanlar olduğunu anlamasak da, burayı korumaya çalışıyor. Bunun için de, esnaftan birinin yakışıklı oğluna, zengin kötü adamın kızını baştan çıkarma görevi veriyorlar. Hakikaten bildiğimiz hikaye. İçinde, eski bir handaki sıcak ilişkiler, yetmiş iki millet değilse de, birkaç milletten İstanbullular, zengin kızının doğa meselelerine duyarlılığı gibi soslar var. Bergüzar Korel, Tolgahan Sayışman, Zeki Alasya, Altan Erkekli oynuyor.
Yönetmen: Murat Şeker
ÖNCEKİ HABER

İncir Çekirdeği’ne sığdırılamayan hayatlar

SONRAKİ HABER

Seyhan'da mültecilere yönelik saldırıda gözaltına alınanlardan 15'i serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa