06 Kasım 2009 00:00

Gazetecilerden sendika düşmanlarına tepki

Avrupalı meslektaşlarıyla, “Gazetecilik İçin Ayağa Kalk” kampanyası düzenleyen Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Ankara’da CHP önünde Halk TV’deki...

Paylaş

Avrupalı meslektaşlarıyla, “Gazetecilik İçin Ayağa Kalk” kampanyası düzenleyen Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Ankara’da CHP önünde Halk TV’deki, İstanbul’da Sabah Gazetesi’ndeki, Bursa’da ise Olay Gazetesi ve televizyonundaki işten atmaları ve sendika düşmanı tutumları protesto etti.
TGS’nin İstanbul; Bursa ve Ankara’da eşgüdümlü olarak düzenlediği, “Gazetecilik İçin Ayağa Kalk” kampanyası doğrultusunda dün CHP önünde protesto eylemi gerçekleştirildi. Yapılan eylemlere Türk-İş’e bağlı sendikaların yöneticileri ile Ankara’da EMEP Ankara İl Başkanı Selma Gürkan ve TKP Ankara İl Yöneticisi Ali Somel de katıldı.
Eylemde konuşan TGS Ankara Şube Başkanı Turgut Dedeoğlu, kampanyanın amaçlarını anlattı. Üç ildeki basın açıklamalarındaki ortak metni okuyan Dedeoğlu, sendikal örgütlenme ve toplu sözleşme hakkına karşı düşmanca bir tutum içine giren; Anayasal bir hakkı ve insana ait evrensel bir değeri, hukuk dışı, akla hayale gelmedik yöntemlerle ihlal eden bu üç kuruluş sorumlularını ve arkalarındaki destekçilerini, uluslararası kamuoyu önünde kınadıklarını söyledi.
HALK TV’DE USULSÜZLÜK
Halk TV’de bambaşka bir usulsüzlük ile karşı karşıya kaldıklarını, işyerinin CHP’de görevli idari sorumlularının, TGS’nin grev uygulama tebligatının teslimat tarihini değiştirme oyunu oynadıklarını anlatan Dedeoğlu, bu usulsüzlüğün hesabının yargı önünde elbette verileceğini söyledi. Halk TV’nin yönetim kademesindeki değişikliğin ardından 5 sendika üyesinin işten çıkarıldığını söyleyen Dedeoğlu, bütün bu keyfi uygulamaların sorumlularının cezasız kalmamasını istedi.
Bugün cezaevlerinde 30’dan fazla gazetecinin, hükümlü değil, tutuklu olarak bulunmasının, basın özgürlüğü olarak algılanamayacağını belirten Dedeoğlu, yurttaşların, emekçilerin ne siyasi iktidardan ne muhalefet partilerinden ne de devlet organlarından, demokratik haklarının kullanımıyla ilgili gerekli hoşgörü ve tahammülü gördüklerini söyledi.
İŞ GÜVENCESİ İÇİN...
İstanbul’da Sabah-atv önünde yapılan eylemde ise ilk olarak konuşan Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, “Anayasal bir hak olan sendika hakkını kullandıkları için on binlerce işçi arkadaşımız, bunların içinde gazeteciler de vardır, işinden olmuşlardır. Ya Anayasa’yı herkese eşit ve adil bir şekilde uygulayın ya da Anayasa’dan çıkartın” dedi.
TGS Genel Sekreteri Sergül Keskin de tekelleşme ve sermayenin yoğunlaşmasına karşı, medya-siyaset-ticaret ilişkisi sonucu ortaya çıkan yazlaşmalara dikkat çekmek için, editoryal bağımsızlığı savunmak için, her türlü sansür ve otosansür uygulamalarına karşı çıkmak için, gazetecilere yönelik baskı, gözaltı, tutuklama, mahkumiyet ve tehditlerin kaldırılması için, kötü çalışma koşullarına, sendikasızlaştırma girişimlerine, iş güvencesinden yoksun çalışmaya karşı Avrupalı meslektaşlarıyla aynı zamanda sokaklara çıktıklarını kaydetti.
Sabah ve atv’de başlattıkları grevle 29 yıl aradan sonra basın emekçilerinin hakları için sokaklara çıkabileceğini gösterdiklerini belirten Keskin, ancak Başbakan’ın damadı olan patronun sendika düşmanı tutumları sonucunda, grevlerinin mahkeme kararıyla durdurulduğunu ifade etti.
Keskin, gazeteciler olarak haklarını savunmak için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini, Sabah-atv mücadelesini başarıyla sonuçlandıracaklarını kaydetti.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

KİRLİ İŞLER CNBC-e 22.00

SONRAKİ HABER

"Eren Erdem’in bir kulağı hiç duymuyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa