07 Kasım 2009 00:00

‘Düzelme’ söylemine istihdam desteği yok

KÜRESEL ekonomideki toparlanma sinyallerinden bahsedilmesine karşılık hâlâ dünyanın en büyük ekonomilerinde işsizlik oranları çok yüksek seviyelerde seyrediyor.

Paylaş

KÜRESEL ekonomideki toparlanma sinyallerinden bahsedilmesine karşılık hâlâ dünyanın en büyük ekonomilerinde işsizlik oranları çok yüksek seviyelerde seyrediyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) üye 30 gelişmiş ülke ele alındığında, an az işsizlik yüzde 3.5 ile Hollanda’da, en yüksek işsizlik oranı ise yüzde 18.3 ile İspanya’da yaşanıyor.
Öte yandan, Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı eylül ayında yüzde 9.7 ile son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı.
Gelişmekte olan ülkelere gelindiğinde ise Brezilya’da işsizlik oranı dengeye kavuşmaya başlasa da, Meksika’da 13 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor. Ekonomistler, dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de bugün açıklanacak verilerde işsizlik oranının yüzde 9.9’a çıkmasını bekliyor. Eylül ayında ülkede işsizlik oranı yüzde 9.8 ile son 26 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.
ÜLKELER VE İSTİHDAM VERİLERİ
Fransa: OECD’ye göre geçen yıl eylül ayında yüzde 7.8 olan işsizlik oranı, bu yıl yüzde 9.8’e yükseldi. Bu yıl sonunda işsizlik oranının yüzde 10’a çıkması bekleniyor.
İngiltere: Haziran-temmuz-ağustos döneminde işsizlik oranı yüzde 7.9’a çıktı. İşsizlik oranının yüzde 7.6 olduğu mart-nisan-mayıs dönemiyle karşılaştırıldığında, söz konusu dönemde 88 bin kişi işsiz kaldı.
Japonya: Ülkede işsizlik oranı dünya genelindeki teşvik programlarının da etkisiyle son 2 aydır düşüyor. Japonya’da iç talepteki zayıflama nedeniyle fiyatlar düşmeye devam ediyor.
Brezilya: Ağustos ayında işsizlik oranı yüzde 8.1 olarak açıklandı. Brezilya bu yılın 2. çeyreğinde resesyondan çıktı. Ülkenin genelinde bu yıl büyüme bekleniyor.
(EKONOMİ SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Bankalar Birliği’nden fatura ödeme merkezlerine kıskaç

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa