07 Kasım 2009 05:00

TAHLİYE İÇİN GEÇ KALINDI

CEZAEVİ’NDE kanser hastalığına yakalan Güler Zere için Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu tarafından verilecek raporu nöbet tutarak bekleyen arkadaşları, tahliye için geç kalındığını söyledi.

Paylaş

CEZAEVİ’NDE kanser hastalığına yakalan Güler Zere için Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu tarafından verilecek raporu nöbet tutarak bekleyen arkadaşları, tahliye için geç kalındığını söyledi. Güler Zere’nin yakalandığı hastalığın iyileşme safhasını geçtiğini belirten arkadaşları, “Ergenekoncular, baş ağrısı diş ağrısı için serbest bırakıldı. Güler Zere ise ölüme terk edildi.” diye konuştu.
Adli Tıp Kurumu önündeki çadırda nöbet tutmaya devam eden Erkan Can, “Zere tahliye edilse de hastalığı iyileşmeyecek.” dedi. Erkan Can, Güler Zere’nin tahliye edilmesi için büyük bir mücadele verdiklerini belirterek, “Çok önce bırakılması gerekiyordu. Dönülmez bir noktaya getirdiler. Bu saatten sonra iyileşmesi çok zor. Bu hukuksuzluğun göstergesidir.” dedi.
Adli Tıp Kurumu önünde kurulan çadırda nöbet tutanlardan Fatma Varcı da Zere için af istemediklerini Ergenekonculara sağlanan kolaylıkların Zere için de sağlanmasını istediklerini söyledi. Varcı, “Ergenekoncular baş ağrısından diş ağrısından tahliye edildiler. Yolsuzluk yapanlar af edildi. Güler Zere için neden çelişkili kararlar alınıyor. Cezaevinde ölüme terk ettiler. Yasalar onun için neden uygulanmadı?” diye sordu.
Adli Tıp Kurumu önünde 3 aydır geceli gündüzlü nöbet tutan Zere’in arkadaşları Güler Zere’nin tahliye edilmesiyle birlikte çadırı kaldıracaklarını söyledi.
ZERE İÇİN BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Kanser hastası Güler Zere’nin dosyasının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulması, hastane kapısında bekleyen babası ve diğer yakınlarının beklentilerini artırdı. Baba Haydar Zere, Cumhurbaşkanı Gül’ün olumlu karar alacağını düşündüğünü belirtti.
Tedavisi Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde devam eden Güler Zere’nin babası Haydar Zere, kızının bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Tahliye edilmesi durumunda kızını hemen hastaneden çıkartacağını kaydeden Haydar Zere, “İstanbul’a götüreceğim, belki birkaç ay daha yaşayabilir.” dedi.
Gazetecilerin Güler Zere hakkında Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu’nun raporu ile ilgili sorusuna Gül, Zere’nin hapishanede durmasına müsait olmayan bir sağlık sorunu olduğu şeklinde rapor düzenlendiğini belirterek, “Tabii ki ben de vicdani kanaatimi raporlar yönünde kullanacağım” dedi. Gül, ayrıca birkaç başka aynı durumda olanların durumunu da değerlendireceklerini belirtti.
Tecrite Karşı Sanatçılar tarafından yapılan açıklamada ise “Yetkili tüm mercilere, kişilere sesleniyoruz! Toplum vicdanında daha fazla yara açılmaması ve Güler Zere’nin tedavisinin daha iyi koşullarda gerçekleştirilebilmesi için zaman geçirilmeden serbest bırakılmasını istiyoruz.” dendi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Grip aşıları bitti

SONRAKİ HABER

İSMEK ihalelerini 15 yıldır Beyaz Holdin'e bağlı şirketler almış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa