07 Kasım 2009 00:00

Erdost mezarı başında anılacak

12 Eylül faşist darbesinin ardından, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından, “Yasak yayın bulundurduğu” iddiasıyla...

Paylaş

12 Eylül faşist darbesinin ardından, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından, “Yasak yayın bulundurduğu” iddiasıyla, Ağabeyi Muzaffer Erdost ile birlikte gözaltına alınan ve Mamak Askeri Cezaevi’nde, ağabeyinin gözleri önünde dövülerek öldürülen yayıncı İlhan Erdost, 29. yılında da unutulmadı. İlhan Erdost bugün Karşıyaka Mezarlığı’nda, mezarı başında anılacak, Erdost için ayrıca İlhanilhan Kitabevi’nde de “İlhan Kitap Günü” nedeniyle, Sol ve Onur Yayınları her yıl olduğu gibi, özel indirimle okurlarıyla buluşacak.
Sol ve Onur Yayınları Sahipleri Muzaffer ve İlhan Erdost kardeşler, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nın emriyle, evlerinde yapılan aramada, kendi yayınları olan ve hakkında herhangi bir kısıtlılık kararı bulunmayan Engels’in “Doğanın Diyalektiği” kitabının bulunması nedeniyle, “Yasak yayın bulundurmak”tan gözaltına alındılar. Erdost kardeşlerin gözaltına alınmalarında, sahibi oldukları ve kendi yayınlarını bastırdıkları İlkyaz Basımevi’nde, “Çok sayıda yasak yayın” bulundurdukları iddiası da vardı.
‘DELİL YOKSA DERİN UYGULAMA’
Erdost kardeşler, “Hiçbir delil bulunmadığı takdirde, derin uygulama yapılması” talimatı doğrultusunda, Mamak Askeri Cezaevi’ne gönderildi ve “Yukarıdan gelen emir” doğrultusunda, Reo marka askeri araç içinde ve dışında öldüresiye dövüldü. Kafasına aldığı darbeler sonucu beyin kanaması geçiren İlhan Erdost, ağabeyinin gözleri önünde katledilirken, ağabeyinin de işkenceden ayakta duracak hali yoktu.
İlhan Erdost’un öldürülmesi. “Kalp krizi” olarak gösterilmek istendi. Ancak, öldürülmesinin tanığı vardı; o nedenle sanıkların kimlikleri de fazla saklanamadı.
Gözaltına alındıkları A Blokta işlemleri tamamlanan Muzaffer ve İlhan Erdost’u, C Bloğa götürmek üzere teslim alan Astsubay Şükrü Bağ, Muhafız Erler Ahmet Şeker, Metin Gündoğan ve İbrahim Keskin’e “anlaşarak adam öldürmek” suçundan 10’ar yıl 8’er ay, görevli olmadığı halde (ama özel görevle araca alınan) Kısmet Çağlar’a 8 yıl hapis cezası verilmiş, Askeri Yargıtay 5. Daire, erlerin cezasını onamış, astsubayın cezasını onamamıştı. Askeri Yargıtay Başsavcılığı’nın itirazı üzerine, Astsubay Bağ’ın 10 yıl 8 aylık cezası Askeri Yargıtay Daireler Kurulu tarafından onanıp, karar kesinleşti.
ÖLDÜRME EMRİNİ VERDİ, ‘GÖREVİ İHMAL’ SAYILDI
Astsubay Bağ’ın, yargılanmanın yenilenmesi istemiyle yaptığı başvuru üzerine, 5. Daire, Erdost kardeşlerin A-Bloktan C-Bloğa nakilleri sırasında bindirildikleri araç üzerinde bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Mamak Muhabere Okulundan teknik üç astsubayın, Erdost kardeşlerin taşındığı Reo aracının dışarıya ses ve görüntü vermediğine ilişkin raporu üzerine, Astsubay Bağ’ın “anlaşarak adam öldürmek” suçundan değil, aracın tutuklu ve muhafızları ayıran bölmeyi kilitlemediği için “görevi ihmalden” cezalandırılması savıyla yargılanma yenilendi.
‘ASTSUBAY CEZADAN NASIL KURTARILDI’
Erdost kardeşler, A-Blok çıkışında, araca bindirilmeden önce, Astsubay Şükrü Bağ’ın, “On yaşındaki bebeleri zehirlediniz, içerisi sizin zehirlediklerinizle dolu!” diyerek Erdost kardeşleri tekme, tokat, coplarla araca attırdı. Daha sonra muhafız erlere, “Bunlar birer yılandır, analarını ağlatmazsanız ben sizin ananızı ağlatırım” diyerek, araç içinde de dövdürttü, araçta da şoför mahalli ile tutukluların bulunduğu yeri, aradaki canlı bölmeden sık sık dönerek izledi... Araçtan indirildikten sonra, İlhan Erdost’un “Bizi dövdürmeyin komutan” dileğini, bir cigara içimi dövdürerek yanıtlayan, İlhan Erdost gözleri önünde yere kapaklandığı zaman, ağabeyine, “Bırak, kendisi kalkacak” diyen, iki kardeşi hazırola geçirdikleri zaman, uzun süre yedikleri dayaktan ellerini yanlarına yapıştıramadıkları için, “Bir patlatılmadık hayalarınız kaldı, şimdi onları da patlatırlar!” diyerek yeniden dövdüren Astsubay Şükrü Bağ, Erdostların nakledildikleri Reo aracının tutuklular ile muhafız erler bölümünü kilitlemediği için, görevi ihmalden 6 ay hapis cezasına çarptırılarak, cezadan kurtarıldı.
Kardeşinin gözleri önünde öldürülmesinden sonra, adına “İlhan”ı da ekleyerek, Muzaffer İlhan Erdost adını alan ve böylece kardeşini yaşatan ağabey Erdost, İlhanilhan Kitabevi’nde her 7 Kasım’da uyguladıkları Sol ve Onur Yayınları’nın yüzde 50 indirimli satışıyla da kardeşinin hatırasını yaşatmaya devam ediyor. İlhan Erdost bugün, kızları Türküler ve Alaz, eşi Gül, ailesi, dostları ve sevenlerinin katılımıyla Karşıyaka Mezarlığı’ndaki mezarı başında, 28 yıldır olduğu gibi bugün de anılacak. (Ankara/EVRENSEL)

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından “Yasak yayın bulundurduğu” iddiasıyla gözaltına alınan ve Mamak Askeri Cezaevi’nde dövülerek öldürülen Yayıncı İlhan Erdost, öldürülüşünün 29. yıldönümü olan bugün Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda, mezarı başında anılacak. Ayrıca İlhanilhan Kitabevi’nde de “İlhan Kitap Günü” nedeniyle, Sol ve Onur Yayınları, her yıl olduğu gibi yine özel indirimle okurlarıyla buluşacak.
Sultan Özer
ÖNCEKİ HABER

Uluslararası Eskişehir Festivali 15. yılında!

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa