08 Kasım 2009 00:00

Taşeron çalışmaya süpürge salladılar

TÜRKİYE’nin çeşitli illerinden Ankara’ya gelen Dev Sağlık-İş üyesi taşeron işçiler, güvenceli ve kadrolu çalışma taleplerini Meclis’e ilettiler. “Taşeronu sağlıktan süpüreceğiz” diyen işçiler, sendikalara destek çağrısında bulundular.

Paylaş

Türkiye'nin çeşitli illerinden Ankara'ya gelen Dev Sağlık-İş üyesi taşeron işçiler, güvenceli ve kadrolu çalışma taleplerini Meclis'e ilettiler. "Taşeronu sağlıktan süpüreceğiz" diyen işçiler, domuz gribinden korunmak için dengeli beslenme çağrısı yapan sağlık bakanına da, "500 TL ile nasıl beslenelim" diye sordular.
İstanbul, Adana, Bursa, Antalya, Samsun, Mersin ve Diyarbakır'dan Ankara'ya gelen taşeron sağlık işçileri, Kurtuluş Parkı'nda bir araya geldiler. "Taşeronu sağlıktan süpüreceğiz" yazılı pankart taşıyan işçiler, sık sık "Taşeron gidecek, güvence gelecek", "Grip değil yoksulluk öldürür" sloganları attılar. İşçilere SES ve Halk Evleri üyeleri ile DİSK ve DİSK'e bağlı sendikaların yöneticileri ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da destek verdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın "Domuz gribine karşı dengeli beslenin" sözlerine işçiler, "500 TL ile nasıl dengeli beslenelim?" yazılı dövizlerle yanıt verdiler.
Akay Kavşağı'na kadar süren yürüyüşe, 35 gündür direnişte olan Okmeydanı SSK işçileri de "İşimize döneceğiz, taşeronu sileceğiz" pankartıyla katılırken, Antalya Üniversitesi Hastanesi işçileri de el şeklinde hazırladıkları dövizlerle "Taşerona bay bay" dediler. Dicle Üniversitesi Hastanesi işçileri ise barış ve kardeşlik taleplerini dile getirdiler.
Akay Kavşağı'nda işçilere seslenen Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, güvencesiz çalışma koşullarına sahip olan, düşük ücretlere mahkum edilen taşeron işçilerin salgın hastalıkların tehdidi altında olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın taşeron sağlık işçilerini aşı programına almamasını eleştiren Çerkezoğlu, asıl işverenlerin taşeron şirketler değil Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler olduğu mahkeme kararlarıyla ortada olmasına rağmen, bu konuda herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığına dikkat çekti. Çerkezoğlu, taşeron çalıştırma yasaklanarak, tüm sağlık çalışanlarına güvenceli çalışma koşulları sağlanmasını istedi.
Mitingde SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun, TTB Merkez Konseyi Üyesi Altan Ayaz ve DİSK Genel Başkanı Yardımcısı Ali Cancı da birer konuşma yaparak işçilere desteklerini sundular. Dev Sağlık-İş'in oluşturduğu bir heyet de miting sırasında taleplerini ve kadroya alınmaları gerektiğine dönük mahkeme kararlarını içeren bir dosyayı Meclis'e sundu. ANKARA
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tepkilere rağmen Ordu Yağ’ın satışına onay

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AB’ye Kıbrıs yanıtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...