08 Kasım 2009 00:00

SADEDE GELELİM

Pakistan’da silâhlı kuvvetler Veziristan vilayetinde Svat Vadisinde Taliban yakalama gerekçesiyle köylülere kan kustururken, Pakistan’ın komşusu Hindistan’da da devlet kendi köylülerine katliam yapmağa hazırlanmaktadır.

Paylaş

Pakistan’da silâhlı kuvvetler Veziristan vilayetinde Svat Vadisinde Taliban yakalama gerekçesiyle köylülere kan kustururken, Pakistan’ın komşusu Hindistan’da da devlet kendi köylülerine katliam yapmağa hazırlanmaktadır.
Hindistan devleti, ülkenin kuzeyinden güneyine uzanan ‘Kızıl Koridor’ diye isimlendirilen bölgeye 70000 polis ve milis yığmış bulunmaktadır. Bu bölgede Naksalcı asiler faaldir. Naksalcılar 92000 kilometre karelik bir mıntıkayı fiilen kontrol etmektedir. Devlet bunlara karşı ‘Yeşil Av’ diye isimlendirdiği bir harekâta hazırlanmaktadır.
Naksalcılar 1967’de başlayan bir yoksul köylü hareketidir. Uzun yıllar toprak ağalarını tedhiş ederek topraklarını topraksız köylülere dağıttılar. Naksalcılar 1990lardan beri kırsalda maden açma, sanayi kurma gibi köyleri, tarlaları, ormanları tahrip edecek kapitalist yatırımları gerilla savaşıyla engellemektedir.
Hindistan’da ve başka ülkelerden bazı aydınlar 12 Ekim tarihinde bu konuda hükûmete hitaben bir açık mektup yayımladı. Aralarında Hintli kadın yazar A. Roy ve Amerikalı radikal N. Chomsky’nin yer aldığı aydınlar, mektupta 1980’den beri uygulanan neoliberal politikalar sonucu ülkede sınıflar arası uçurumun büyüdüğüne dikkat çekti. 2004-2005 yıllarında Hindistan nüfusunun yüzde 77’sinin (836 milyon kişinin) günlük tüketiminin 20 rupiyi geçmediğine dair bir resmi istatistik zikrettiler. (Hesabıma göre bu -satın alma gücü ölçüsüyle- günde 50 kuruşa denktir.) Aydınlar mektupta ülkede milyoner zengin sayısının 2007 yılında önceki seneye göre yüzde 23 arttığını hatırlattı. Mektupta halkın tabiat kaynaklarını kullanmasını kısıtlayan yatırımların mahrumiyete, yoksullaşmaya ve infiale yol açtığı belirtildi. Naksalcı hareketin yoksullaşmaya ve soyulmaya karşı demokratik bir halk direnişi olduğu vurgulandı. Mektubu kaleme alan aydınlar, Hindistan hükûmetini Naksalcıların etkin olduğu bölgede halka karşı askerî harekât yapmaması için uyardı.
Hindistan burjuva sınıfı yoksul köylünün hâlini umursar mı? Çok uluslu şirketlerin kâr hırsı yanında, yoksul köylülerin hakkı hukuku nedir ki?
Bir Hintli insan hakları mücahidi, Hint hükûmetini Sri Lanka devletinin Tamil Kaplan asilerini ezmekte kullandığı yöntemi uygulamaya niyetlenmekle suçladı: yöntem iki gerilla temizlemek için 20 kişi öldürmektir. Hindistan hükûmeti Yeşil Av Harekâtına girişirse çok kan dökülecektir. Naksalcı hareket muhtemelen çatışmadan daha da güçlenerek çıkacaktır.
Kapitalizmin tabiatı tahrip etmesine, kırsalda emekçilerin geçim kaynağı olan topraklara, ormanlara göz dikmesine karşı Brezilya içlerinden Bergama’ya, Hindistan ormanlarından Munzur Vadisine kadar birçok yerde köylüler toprağı, suyu, ormanı korumaya, bunlar üzerindeki kolektif haklarını savunmaya çalışmaktadır. Dünyada köylülerin kapitalist medeniyet denilen barbarlığa karşı direnişi yayılmakta, güçlenmektedir. Ancak mücadelelerin direnişten öteye geçebilmesi, bir çözüme ulaşabilmesi için yeni bir toplumsal düzen kurma hedefiyle yürütülmesi gerekir. Henüz köylü hareketlerinin hepsinde böyle bir sosyal düzen hedefi göremiyoruz. Naksalcıların hedefi var: halkın iktidarı ve paylaşmacı düzen, yani sosyalizm.
CEM SOMEL
Reklam
ÖNCEKİ HABER

YÖK’süz bir üniversite istediler

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...