08 Kasım 2009 00:00

Türkiye 3. kez El Beşir utancını yaşıyor

TÜRKİYE, insanlık suçu işlediği için hakkında tutuklama kararı çıkartılan Sudan devlet başkanını ağırlıyor. Ömer El Beşir, İslam Konferansı Örgütü’nün İstanbul’da yapılan toplantısına katılmak üzere bugün Türkiye’ye geliyor. Beşir, daha önce Cumhurbaşkanı’nın davetlisi olarak iki kez daha Türkiye’ye gelmişti.

Paylaş

TÜRKİYE, insanlık suçu işlediği için hakkında tutuklama kararı çıkartılan Sudan devlet başkanını ağırlıyor. Ömer El Beşir, İslam Konferansı Örgütü’nün İstanbul’da yapılan toplantısına katılmak üzere bugün Türkiye’ye geliyor. Beşir, daha önce Cumhurbaşkanı’nın davetlisi olarak iki kez daha Türkiye’ye gelmişti.
Kitle örgütleri ve dünya medyası, Darfur’da insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekten hakkında Mart 2009’da tutuklama emri çıkarılan Sudan liderinin Türkiye’de gözaltına alınmasını istiyor. AB, duyduğu rahatsızlığı Ankara’ya iletti. Cumhurbaşkanı “Onlar ne karışır ki?” dedi.
Beşir ise mahkeme kararını tanımıyor. Beşir, görev başında iken hakkında tutuklama kararı çıkan ilk lider.
200 KİŞİ KATLEDİLDİ
BM verilerine göre Darfur’da 4 yıldır süren iç savaşta en az 200 bin kişi öldü, 4 milyon kişi insani yardım olmaksızın yaşayamayacak durumda. 2.5 milyon insan ise yerlerinden oldu. Türkiye’nin misafir edeceği El Beşir, bu sonuçtan sorumlu tutuluyor. İnsanlık suçları başlığı altında; cinayet, toplu infaz, işkence, tecavüz ve zorla uzaklaştırma yer alırken, savaş suçları başlığı altında ise kasten masum sivillere yönelik saldırı emri vermek ve yağma yapmak bulunuyor.
İLK ZİYARETİ DEĞİL
Sudan Devlet Başkanı El Beşir, daha önce de iki kez Türkiye’ye gelmişti. AKP Hükümeti’nin iyi ilişkiler geliştirdiği Beşir, ilk ziyaretini 21 Ocak 2009 tarihinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti üzerine yapmıştı. Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılanan Beşir, Gül’ün yanı sıra Başbakan Erdoğan ve Meclis Başkanı Toptan’la da görüşmüştü.
Beşir, hakkındaki suçlamalar sürdüğü günlerde de, 18-21 Ağustos 2009 tarihinde yapılan Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi için Türkiye’ye gelmişti. Beşir’in gelişi kamuoyunun tepkisini çekmiş, ancak hükümet, Beşir’e ev sahipliği yapmaya devam etmişti.
BUGÜN GELİYOR
İSEDAK’a katılan Sudan Heyet Başkanı El Sıddık, El Beşir’in Türkiye ziyaretine ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye’den çok memnun olduklarını belirten Sıddık, Devlet Başkanı El Beşir’in bugün akşam Türkiye’ye geleceğini ve pazartesi günü gerçekleştirilecek İSEDAK Ekonomi Zirvesi’ne katılacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, El Beşir’in İSEDAK toplantısına katılımı konusunda verdiği yanıtın çok doğru olduğunu ifade eden El Sıddık, bu yanıttan memnun olduklarını dile getirdi.

AÇILIŞINI GÜL YAPTI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (İSEDAK) Toplantısı Bakanlar Oturumu’nun açılış konuşmasını yaptı. Gül, Ortadoğu’da barışın temininin İsrail-Filistin anlaşmazlığının çözümünden geçtiğini söyledi. Gül konuyla ilgili olarak, “Türkiye, İsrail-Filistin ihtilafının çözümüne giden yolun diyalog ve müzakerelerden geçtiğine inanmakta, bu doğrultuda gerginliği tırmandıracak eylemlerden kaçınılması çağrısında bulunmaktadır” dedi. Gül, Türkiye ve İran arasındaki ilişkilerin de süreceği mesajını verdi.
ÖNCEKİ HABER

Eşit yurttaşlık hakkı için Kadıköy’e

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa