09 Kasım 2009 00:00

DAVA KOMEDiSi - 2

ADANA’da 2006’da düzenlenen Newroz kutlamalarında Tertip Komitesi’nde bulunan görevliler, dertten bir türlü kurtulamıyor.

Paylaş

ADANA’da 2006’da düzenlenen Newroz kutlamalarında Tertip Komitesi’nde bulunan görevliler, dertten bir türlü kurtulamıyor. 2007, 2008 ve 2009 Newrozlarında açılan davalar sonuçlanırken, 3 Newroz’dur davaları sonlanmayan 2006 Newroz Tertip Komitesi üyesi 16 kişi, her geçen gün yeni bir davayla karşı karşıya geliyor. Bu davada daha önce beraat eden Emek Partisi Yöneticisi Halil İmrek’e DTP’den 2’nci kez, Newroz’dan 4’üncü kez dava açıldı.
İLK DAVADA 1 YIL HAPİS
Tertip Komitesi üyeliğini üstlenen Mehmet Yaşık, Mehmet Arslan, Halil İmrek, Eylem Güden, Yılmaz Gül, Simal Dolak ve Fadıl Bozan’a Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt propagandası” gerekçesiyle dava açılmıştı. Terörle Mücadele Kanunu Tasarısı henüz yürürlüğe girmemişti, ama uygulamasına çoktan geçilmişti. Tertip komitesi üyeleri, daha ilk duruşmada tutuklu yargılanmak üzere Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. 3 ayın sonunda görülen 2’nci duruşmada tahliye edilen tertip komitesi üyeleri, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, para cezasına çevrilmedi, avukatların erteleme talebi reddedildi. Hakimin gerekçesi ise, “Bir daha suçu işlemeyeceklerine dair kanaat oluşmadığı” idi. Dosya şu an Yargıtay’da.
İKİNCİ DAVADA 3 BİN 600 TL CEZA
Tertip Komitesi üyelerine ikinci dava, Adana Asliye Ceza Mahkemesi’nde açıldı. Bu kez suçlama, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetti. Uzun süren bu davada da ceza, kişi başına 3 bin 600 TL para cezası oldu. Davalar bitti, ancak bir üyeye açılan davalar bitmedi.
Emek Partisi GYK üyesi Halil İmrek, aynı yıl Osmaniye’de düzenlenen Newroz kutlamaları gerekçesiyle de 2 davanın sanığı oldu: “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “örgüt propagandası.”
GÜLDÜREN İDDİANAME
İmrek’in, Osmaniye’de yaptığı konuşma sonrasında açılan davanın iddianamesinde ise güldüren hatalar vardı. Konuşmalara ilişkin yapılan görüntü çözümünde İmrek’in sözleri, iddianamede şöyle yer aldı: “Demirci Kawa - Demirci Kova”, “Zalim Kral Dehak - Zalim DEHAP”, “Newroz piroz be - Nevroz firoz be”, “Değerli emekçiler - Değerli EMEP’çiler”, “DTP ile omuz omuza olmamız gerekiyor - PKK ile omuz omuza olmamız gerekiyor”
Bu dosya da şu an Yargıtay’da, temyiz aşamasında.
YENİ BİR DAVA DAHA AÇILDI
Adana 4. Asliye Ceza Mahkemesi, 2006 Newroz Tertip Komitesi üyelerine ve DTP Adana il ve ilçe yöneticilerinin de arasında bulunduğu 16 kişiye yeni bir dava açtı. “DTP’nin Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefet eylemleri” gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması 11 Şubat’ta 2010’da görülecek. Adana Cumhuriyet Savcısı Duran Yılmaz imzası ile gönderilen tebligatta: Şüphelilerin müsnet suçtan yargılanmalarının yapılarak eylemlerine uyan sevk maddeleri gereğince cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur” denildi.

HALiL iMREK 4 YILDIR YARGILANIYOR
Yaşananları tanımlayamadığı ve bir komedi sergilendiğini ifade eden Halil İmrek 4 yıldır davalardan kurtulamadıklarını dile getirdi. İmrek, “Yüz binlerce emekçi bu kutlamalara katılıyor. Hiçbir yerde Adana’daki gibi dava açılmadı ve tertip komitesi üyeleri tutuklanıp ardından ceza verilmedi” dedi. Son açılan davanın ise DTP’nin kapatılması ile ilgili olduğunu dile getiren İmrek, “Bilindiği gibi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, siyaset yasağı istediği 221 kişi arasında benim de ismime yer vermişti. Başsavcılık Adana’da görülen 2006 Newroz davası nedeniyle ismimi iddianameye koymuş. Avukatlarım aracılığı ile gerekli başvurularda bulundum ve ismim mütalaadan çıkarıldı” dedi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başbakan’dan Başbuğ’a destek

SONRAKİ HABER

HDP'den Trump'ın "Ortadoğu Planı"na tepki: Tek taraflı anlaşmalar barışı sağlayamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...