09 Kasım 2009 00:00

Başbakan’dan Başbuğ’a destek

BAŞBAKAN Erdoğan, bir televizyon kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve yeni bir polemik yaratacak sözlere imza attı.

Paylaş

BAŞBAKAN Erdoğan, bir televizyon kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve yeni bir polemik yaratacak sözlere imza attı. İrtica ile Mücadele Eylem Planı’yla ilgili Orgeneral İlker Başbuğ’la aralarında güven sorunu olmadığını söyleyen Erdoğan, TSK’nın “Belgeyi 3 kez istedik, fotokopisi geldi” açıklamasına “Askeri Yargı, Adli Tıp Raporu’nu esas almalı. Kilidi ıslak imza çözecek” yanıtını verdi.
O AÇIKLAMALAR
Başbakan Erdoğan, 10 Kasım’ın matem günü olmadığını ve demokratik açılımın TBMM’de 10 Kasım’da görüşülecek olmasının Atatürk’ün anlayışına uygun olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan’ın, gündeme ilişkin bir çok konuda yaptığı açıklamalardan satır başları:
KİLİDİ ISLAK İMZA ÇÖZECEK: Erdoğan, İlticayla Mücadele Eylem Belgesi tartışmalarıyla ilgili olarak “Kilidi ıslak imza çözecek. Askeri Yargı, Adli Tıp Raporu’nu esas almalı” açıklamasını yaptı.
BAŞBUĞ’UN İSTİFASI: Erdoğan, Genelkurmay Başkanı’nın, “niye istifasını istemiyorsunuz, gereğini yapmıyorsunuz gibi görüşlerin” hatırlatılması üzerine, “Bu tür şeyler karşısında biz de darda, zorda kalıyoruz” dedi. Erdoğan, “Başbuğ, hukuka aykırı subayı orduda barındırmak istemiyor” yorumunu yaptı.
BAŞBAKANLIK’TAN ‘GÜVEN’ AÇIKLAMASI: ‘Özal olsaydı görevden alırdı’ sözleri askerde şok etkisi yarattı. Ardından Başbakanlık internet siteleriyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan bilgi istedi. Bunun üzerine Başbakanlık acil bir açıklama yapıldı. Başbakanlık’tan acil bir açıklama daha geldi: Org. Başbuğ ile aramızda güven sorunu yok.
10 KASIM MATEM GÜNÜ DEĞİL: Erdoğan açılımla ilgili 10 Kasım tarihinde oturum yapılacak olmasıyla ilgili eleştirilere de yanıt verdi: 10 Kasım matem günü değil. 10 Kasım’da oturum Atatürk’ün anlayışına uygun. Mahmur’dan inişlerin devam edebileceğini de söyleyen Erdoğan DTP’ye yüklendi.
DARFUR’DA SOYKIRIM YOK: Davetin kendilerinin olmadığını söyleyen Başbakan “Ben Darfur’a da gittim. Orada böyle bir soykırım tespitini biz yapamadık. Afrika ülkeleri de buna katılmıyorlar. Şu anda BM’nin de Türkiye’ye yönelik herhangi bir yazısı yok” dedi. Başbakanın bir başka çarpıcı açıklaması ise “Bir Müslüman soykırım yapamaz” oldu. AKP Hükümeti’nin iyi ilişkiler geliştirdiği Sudan Devlet Başkanı El Beşir, daha önce de iki kez Türkiye’ye gelmişti. Beşir’in bugün Türkiye’de olması bekleniyor.
GAZZE’DE DURUM FARKLI: Gazze’de yaşananlara da değinen Erdoğan “Ama Gazze durumu çok çok farklı. Burada 1500 insan öldürülmüş, fosfor bombaları kullanılmış, 5 bin insan yaralanmış” dedi. Bunları söyleyen Erdoğan Darfurda ölenlerin sayısının 200 bin olduğunu unuttu!
DOMUZ GRİBİ AŞISI: ABD’nin kullandığı aşılarda farklı şeyler olduğu, bize gelende farklı şeyler olduğu belirtiliyor. Zorlayıcı asla olmamalıyız. Yan etkileri ve faydaları anlatılmalı ve önüne gelen istediği gibi konuşmamalı.

HÜKÜMETLE ASKER ARASINDA ANDIÇ KRİZİ

GENELKURMAY, İnternet sitelerinin takibinin Başbakanlık emriyle yapıldığını açıklayınca Başbakanlık gün boyu kayıtlarında böyle bir emir aradı. Yapılan araştırmada sözü edilen türde bir emir bulunmadığı anlaşılınca Genelkurmay’a resmi bir yazı yazıldı. Başbakanlık Müsteşarlığı tarafından özel bir kurye ile Genelkurmay’a gönderilen yazıda, bahsedilen emrin ne olduğu ve bu kapsamda başka hangi çalışmaların yapıldığı soruldu. Takip altına alınan sitelerin hangi mevzuata göre izlendiği sorulan yazıda ayrıca kurulan internet sitelerinin işleyişi ile ilgili işlemlerin neler olduğu konusunda bilgi istendi. Genelkurmay, Başbakanlığın direktifleri doğrultusunda kurulduğunu belirttiği İnternet sitelerine iznin, 2000 yılında Ecevit’in başbakanlığını yaptığı koalisyon hükümeti tarafından verildiğini açıkladı. Genelkurmay sitelerin kapatıldığını da bildirdi. 2000 yılında Bülent Ecevit’in başbakanlığında DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti görev başındaydı. (Ankara/EVRENSEL

ÖNCEKİ HABER

EVRİM/DEVRİM

SONRAKİ HABER

Asansör boşluğuna düşüp hayatını kaybeden işçi saatler sonra bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa