09 Kasım 2009 05:00

KÖŞK PEMBE iNCiLi KAFTANA SARILDI

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül döneminde Çankaya Köşkü’nde yapılan ve yaklaşık 30 milyon lira harcanmasına rağmen üç yıldır bitirilemeyen tadilata ilginç bir savunma geldi.

Paylaş

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül döneminde Çankaya Köşkü’nde yapılan ve yaklaşık 30 milyon lira harcanmasına rağmen üç yıldır bitirilemeyen tadilata ilginç bir savunma geldi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ömer Seyfettin’in ‘‘Pembe İncili Kaftan’’ hikayesiyle tadilatı savundu.
TBMM’de Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülürken, Genel Sekreter İsen yapılan harcamaları ve tadilatı ilginç bir şekilde savundu. İsen, devlet başkanlarının faaliyetlerinin yüzde 60’nın psikolojik etkisi olduğunu belirterek, Ömer Seyfettin tarafından kaleme alınan “Pembe İncili Kaftan”ın buna örnek olduğunu söyledi.
HİKAYE NASIL?
Seyfettin’in bir Osmanlı elçisinin öyküsünü anlattığı öyküsü şöyle: Osmanlı Devleti, rekabette olduğu Şah İsmail’e bir elçi gönderir. Gönderilecek elçinin ölümden korkmayan biri olması gerekir. Muhsin Çelebi bu göreve uygun bulunur. Muhsin Çelebi, bütün giderleri kendisi karşılayıp bir de Osmanlı’nın ihtişamlı görüntüsünü vermesi için pembe incili kaftan alır. Şah İsmail, karşıladığı elçi oturamasın diye bütün koltukları kaldırtmıştır. Ancak ayakta durmamak için kaftanı yere serer ve oturur. Osmanlı’nın mesajını iletir. Huzurdan izin istemeden ayrılırken, kaftanı yerden almaz ve ‘Bir Türk asla yere serdiği şeyi sırtına koymaz’ der. Dönüşünde ise kaftanın akıbetini anlatmaz, mütevazı bir hayat yaşamayı sürdürür. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Şemdinli’nin 5. yılı

SONRAKİ HABER

Çerkes Soykırımının 155. yılında yaşamını yitirenler anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa