09 Kasım 2009 00:00

Çözüm ortak mücadelede

HÜKÜMTİN başlattığı ‘açılım’ tartışmaları devam ederken emek ve demokrasi güçlerinin konuya ilişkin çalışmaları da sürüyor.

Paylaş

HÜKÜMTİN başlattığı ‘açılım’ tartışmaları devam ederken emek ve demokrasi güçlerinin konuya ilişkin çalışmaları da sürüyor. Bahçelievler’de gerçekleştirilen panelde konuşan parti temsilcileri, tüm ülke halklarının sorunu olan Kürt sorununun, halkların ortak mücadelesiyle çözülebileceğini vurguladılar.
AK-EL Vakfı’nda Hayat Televizyonu tarafından düzenlenen ‘Açılım Sürecinde Demokratik Türkiye Tartışmaları’ başlıklı panel, yaklaşık 200 kişinin katılımıyla gerçekleşti. EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İrmek, DTP İstanbul İl Eş Başkanı Çiğdem Kılınçgül Uçar, ÖDP İstanbul İl Yöneticisi Emin Özçelik’in konuşmacı olarak katıldığı panelde dinleyiciler de sürece ilişkin görüşlerini paylaştı.
TÜRKLERİN DE SORUNUDUR
DTP İstanbul İl Eş Başkanı Çiğdem Kılınçgül Uçar “Bu terör sorunu değil, bir halkın reddedilme sorunudur” dedi. Barış Grupları’nın geliş sürecine değinen Uçar, “Maalesef bazı kesimler bunu DTP’nin ‘şov’u olarak algıladılar” dedi. Kürt sorunundan Türk’lerin de etkilendiğini belirten Uçar, “Bu sorun aynı zamanda Türk halkının da sorunudur. Sorunu çözecekler ise demokrasiden yana olan herkestir Kürtlerin Türklerle, bayrakla, ülke sınırlarıyla bir sorunu yoktur. Sorun Kürt halkının kültürünün, kimliğinin reddedilmesi sorunudur. Bu ülkede yaşayan herkesin sorunu barış ve kardeşlik temelinde ele alması gerekiyor” dedi.
AKP’NİN AÇILIMI; BELİRSİZLİKTİR
ÖDP İstanbul İl Yöneticisi Emin Özçelik ise çözümsüzlüğün çözüm olarak sürdürüldüğü bir ortamda açılım sürecinin tartışıldığını belirterek, “ Bu emperyalist bir plandır. Sermayenin bölgedeki planlarını görmek zorundayız” dedi. Özçelik, “Sorunun çözüme kavuşmaması, yeni acıları da beraberinde getirmektedir. Devlet bütün inançlara, kültürlere, dillere aynı eşit mesafede yaklaşmalıdır. AKP’nin başlattığı açılım bir muamma ve belirsizliktir” şeklinde konuştu.
(İstanbul/EVRENSEL)DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN..
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek, “Soruna karşı ezilenlerin, mazlumların birleşebilecekleri ortak bir platforma, sermaye ve onun partilerine karşı ortak hareket edecek güçlü bir yumruğa ihtiyaç vardır” dedi. İmrek, “Irkçı ve kafatasçı anlayışlara karşı demokratik bağımsız bir ülke kurma mücadelesini yükseltmeliyiz. Halkların ortak mücadelesini temel alan bir tutumla hareket etmeliyiz” dedi. Kürt halkına karşı girişilen asimilasyon çabalarının sonuç vermediğini belirten İmrek, “Kürtler asimile olmayacaklarını verdikleri mücadeleyle göstermişlerdir” dedi. İmrek, “Sermaye ve onun temsilcileri her dönem farklı biçimlerde Kürtler üzerinde geliştirdikleri inkarcı tutumla halkları bölüp parçalama yoluna gittiler. Bunlara karşı Kürt halkının haklı mücadelesini sahiplenmek bu ülkede yaşayan herkesin asli görevi olmalıdır. Kürt ve Türk işçi, emekçilerinin ortak mücadelesi bu temelde ele alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Özgür Doğan
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğitimde tekçi anlayıştan vazgeçilmeli

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...