09 Kasım 2009 00:00

Yoksulluk nedir bilmiyorlar

Ekonomik kriz nedeniyle ödenmeyen ücretler aileleri her geçen gün daha zor koşullarda yaşamaya...

Paylaş

Ekonomik kriz nedeniyle ödenmeyen ücretler aileleri her geçen gün daha zor koşullarda yaşamaya mahkum ediyor. Okuldan istenen paraları ve araç gereçleri temin edemeyen aileler çocuklarını okula göndermekte zorlanıyor.
Mevlüde Çelik altı çocuklu bir kadın ve kayınvalidesi ile Bornova Atatürk Mahallesi’nde yaşıyor. Eşi 8 ay önce çalıştığı yerden para alamadığı ve borçları arttığı için hapse girmiş.
Çelik’in üç çocuğu okula gidiyor, iki kızıysa genç yaşlarına rağmen çalışıyor. Mevlüde Çelik’in altı çocuğundan biri olan oğlu ise İstanbul’a iş bulmaya gitmiş ancak kriz nedeniyle işsiz ve kendine yetecek kadar parayı günübirlik işler bulursa kazanabiliyor.
Evleri kira olan Çelik’in kızları asgari ücretin altında üstelik de sigortasız çalışıyor.
Mevlüde Çelik aylardır kira veremediklerini, kızlarının aldığı paranın ancak karınlarını doyurmaya yettiğini anlatıyor.
‘OKULDAN SOĞUDUM’
Mevlüde Çelik’in ikisi ilköğretime ve birisi de meslek lisesine giden üç çocuğu bulunuyor. Çelik okuldan sürekli para istediklerini söylüyor. Durumunu anlatmasına rağmen okul yönetimlerinin para konusunda ısrarcı olduklarını ve hatta kendisinde parası yoksa bir yakınından borç istemesini öğütlediklerini dile getiriyor. Çelik’in meslek lisesinde okuyan kızı Ruşen,180 lira tutan malzemeyi alamadığı için sınava girememiş ve bu yüzden sınıfta kalacak. Ruşen paraları olmadığı için okuldan soğuduğunu, okula gitmek bile istemediğini dile getiriyor.
‘ÇALIŞIYORUZ AMA YARI AÇ YARI TOK YAŞIYORUZ’
Mevlüde Çelik devletten yardım almak için birçok yere başvurduğunu ancak dokuz torba kömür dışında hiçbir yadım alamadığını, yardım alamadığı gibi hala devletin okullarında onlardan para istendiğini söylüyor. Okulda üzerinde parayla satılmaz yazan kitapları 30 liraya sattıklarını, kitapları alamadığı için komşusunun onun yerine aldığını belirtiyor. Çelik, devletin yoksulluk nedir bilmediğini böyle giderse çocuklarının okuyamayacağını söylüyor.
Mevlüde Çelik’in iki kızı da aileyi açlıktan kurtarmak için tezgahtarlık yapıyor. İkisi de sigortasız ve asgari ücretin çok altında maaş aldıklarını, çalışma koşullarının çok ağır olduğunu söylüyorlar. Kızlar mesai saatlerinin belli olmadığını, tatil yapamadıklarını ve bu kadar çalışmalarına rağmen hâlâ yarı aç yarı tok yaşadıklarını dile getiriyorlar. (İzmir/EVRENSEL)
Songül Duman - Deniz Çetin
ÖNCEKİ HABER

Domuz gribine yakalanan herkes ölmüyor!

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'nun ziyareti sırasında görev yapan Anıtkabir komutanına ceza

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa