09 Kasım 2009 05:00

Domuz gribine yakalanan herkes ölmüyor!

TÜRKİYE’de domuz gribi virüsü (H1N1) sebebiyle büyük bir bilgi kirliliği yaşanıyor.

Paylaş

TÜRKİYE’de domuz gribi virüsü (H1N1) sebebiyle büyük bir bilgi kirliliği yaşanıyor. Başbakan Erdoğan’ın aşıyla ilgili söylediklerinin ardından daha da içinden çıkılmaz hale gelen sorun, ‘bu gribe yakalanan herkes ölüyor mu?’ tedirginliğine bile neden oluyor.
CİHAN Haber Ajansına konuşan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hürrem Bodur, “Domuz gribine yakalanan herkes ölmüyor. 23 kişi öldüyse, 250 bin ayakta grip geçiren insan var” dedi.
Bodur, “Hep ölüm yansıdığı için domuz gribi eşittir öldürüyormuş gibi toplumda bir psikolojik hava var. Bir de hep tek tek ölüm rakamları ilave olunca böyle bir hava oluyor. Buna rağmen hastalıkta bilinmeyen farklı bir durum söz konusu değil. Belki 100 binlerce 200-300 bin civarında normal bu hastalığı hafif semptomlarla atlatan insan da var. Hastalık karakter değiştirdi daha çok ölüme neden oluyor diye bir veri yok” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı’nca doğrulanmış vakaların 1600 civarında olduğunu kaydeden Bodur, bunların içinde 23 ölüm bulunduğunu ancak domuz gribi vaka ve ölüm sayısının bu şekilde ortaya konmasının yanlış olacağını dile getirdi.
TOPLAM RAKAM BİLİNMİYOR
Buradan ‘1600 kişi domuz gribi olmuş 23’ü ölmüş’ diye bir sonuç çıkarmanın hatalı olacağına dikkat çeken Bodur, “Biz son zamanlarda sadece domuz gribi ön tanısıyla yatan hastalardan tetkik istediğimiz için domuz gribi bu civarda. Ankara’daki hastanelere günde 5-6 bin domuz gribi şüphesiyle müracaat var. Grip benzeri semptomlarla hastaneye başvuranların sayısı. Bunlara test yapılsa çok büyük kısmında domuz gribi tanısı çıkacak. Ama bu tanıyı koymanın bir esprisi yok. Çünkü ülkede bir domuz gribi var. Biz ayaktan başvuran hastalarda test yapmıyoruz. Toplam rakamı bilmiyoruz. Bilmenin anlamı yok. Çünkü Ankara İstanbul Diyarbakır’da vaka sayısı arttı. Bu ölüm rakamları hastalığın ne kadar yaygınlaştığını gösteriyor” şeklinde konuştu. (ANKARA)


ÖNCEKİ HABER

DOMUZ GRİBİ AŞISININ DİĞER AŞILARDAN FARKI YOK

SONRAKİ HABER

İnci Sözlük ile Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi satıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa