09 Kasım 2009 00:00

Obama’nın sağlık reformu onaylandı

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Barack Obama’nın sağlık alanında reform öngören yasa tasarısını onayladı.

Paylaş

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Barack Obama’nın sağlık alanında reform öngören yasa tasarısını onayladı.
ABD’nin sağlık sisteminde son 40 yıldaki en büyük değişikliği oluşturan plan, 215’e karşı 220 oyla kabul edildi. ABD’lilerin hemen hemen tamamına sağlık sigortası imkanı veren ve insanların önceki sağlık koşullarından ötürü sigortadan yararlanabilmelerini reddetme gibi uygulamaları yasaklayan tasarının kabulü, Obama için önemli bir zafer olarak görülüyor.
ELEŞTİRİLER VE DESTEKLER
Kabulü için 218 oy gereken tasarının oylamasında, tasarıya Cumhuriyetçi kanattan sadece 1 oy çıktı, 39 Demokrat milletvekili aleyhte oy kullandı. Sağlık sigortası edinmeye mali olanakları yetmeyenlerin de sigortadan yararlanabilmelerine imkan sağlayan, büyük şirketlerin çalışanlarını sigortalatmasını yasayla zorunlu kılan, sigorta şirketlerinin cinsiyet ya da sağlık geçmişi gibi nedenlerden dolayı fazla prim almasına yasak koyan tasarıyı, birçok Cumhuriyetçi milletvekili, 1 trilyon dolara mal olması, varlıklı kesime yeni vergiler getirmesi, özel sağlık sektörüne hükümetin müdahalesi gibi gerekçelerle eleştiriyor.
Demokratlar ise bu yasa sayesinde sağlık sigortası olmayan 40 milyon ABD’linin sigortalanacağını, sağlık ya da gelir durumlarına bakılmadan ABD’lilerin yüzde 96’sına sağlık sigortası imkanı tanınacağını belirtiyorlar.
Obama’nın iç siyasetteki en büyük önceliğini oluşturan sağlık reformu planının hayata geçirilmesi için, Senato’da da görüşülüp onaylanması gerekiyor. Tasarı, Senatonun onayının ardından Temsilciler Meclisi ve Senatoda kabul edilen iki ayrı versiyonun üyeleri kongrenin her iki kanadı tarafından atanacak konferans komitesince tek bir tasarı haline dönüştürülmesi, bu son birleştirilmiş haliyle yine her iki kanat tarafından onaylanması ve Obama tarafından imzalanmasından sonra hayata geçecek.
TEŞEKKÜR ETTİ Obama, tasarının kabulünün ardından yaptığı açıklamada, meclise teşekkür ederek, “ABD’de sağlık reformunu hayata geçirmeye sadece iki adım kaldı. Şimdi Senato da aynı adımı atmalı ve kendi versiyonunu onaylamalı. Bunu yapacağına eminim” dedi.
(DIŞ HABERLER)

‘SİYAH YÜZLÜ BEYAZ İKTİDAR’

ABD’nin ilk siyah Başkanı Barack Obama’yı, ‘Siyah yüzlü beyaz iktidar’ olarak nitelendiren bir grup siyah ABD’li Washington’da gösteri yaptı. Başta ABD askerlerinin işgal ettikleri Afganistan ve Irak gibi ülkelerden kendi ülkelerine dönmesini isteyen 200 kişilik grubun gösterisi, siyah ABD’lilerin ocak ayında iktidara gelen Obama’ya yönelik ilk gösterisi olma özelliğini taşıyor.
Göstericiler Obama’yı, Washington’un dünya çapında emperyalist gündemini devam ettirmekle, kendinden önceki ABD Başkanlarının politikalarını izlemekle ve değişim vaatlerinin hiçbirini gerçekleştirmemekle suçluyor.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Af-Pak’ta kan akmaya devam ediyor

SONRAKİ HABER

Her dilden kardeşlik mesajları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...