09 Kasım 2009 00:00

Af-Pak’ta kan akmaya devam ediyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın dış politikada ilk sıraya yerleştirdiği ve Af-Pak projesi olarak adlandırdığı Afganistan-Pakistan’da şiddet, hız kesmiyor; kan akmaya devam ediyor.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama’nın dış politikada ilk sıraya yerleştirdiği ve Af-Pak projesi olarak adlandırdığı Afganistan-Pakistan’da şiddet, hız kesmiyor; kan akmaya devam ediyor. Afganistan savunma bakanlığı ülkedeki işgalci NATO birlikleri tarafından düzenlenen hava saldırısında yanlışlıkla 4 Afgan askeriyle 3 polisin öldürüldüğünü açıkladı.
17 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ
Öte yandan Taliban’ın kalelerinden biri olarak kabul edilen Zabul vilayetindeki Afgan kuvvetlerine ait mevzilere saldırı düzenlendi; çıkan çatışmada NATO birliklerinin bombardımanıyla 17 militan öldürüldü. Afganistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, militanların bombardıman sırasında Afgan kuvvetleri tarafından ölü ele geçirildiği ifade edildi. Açıklamada, çatışma sırasında işgalci gücün Afgan kuvvetlerine havadan destek verdiği kaydedildi.
1 İNGİLİZ ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ
Ülkenin güneyinde ise bir İngiliz askeri öldürüldü. İngiltere Savunma Bakanlığı, Helmand vilayetindeki bir bombalı saldırıda yaralanan askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu ölümle 2001’deki işgalin başlangıcından beri Afganistan’da ölen İngiliz askerlerinin sayısı 231’e yükseldi. İngiltere’nin Afganistan’da 9 bin askeri bulunuyor ve kamuoyunda artan tepkilere rağmen hükümet, 500 asker daha göndermeye hazırlanıyor.
PEŞAVER’DE İNTİHAR SALDIRISI
Pakistan’da da Taliban hareketi Peşaver’de bir pazar yerinde intihar saldırısı düzenledi; 11 kişi öldü, 36 kişi yaralandı. yetkililer, saldırıda Matnie bölgesinin Belediye Başkanı Abdül Malik’in hedef alındığını belirtti. Polis, Belediye Başkanı’nın ağır yaralandığını bildirdi. Peşaver’de geçen hafta yine bir pazar yerinde düzenlenen intihar saldırısında 118 kişi ölmüştü.(DIŞ HABERLER)

BM AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLMEYECEK

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM’nin Afganistan’dan çekileceği yönündeki iddiaları reddetti. Ki-moon, BM Güvenlik Konseyi’ne Afganistan’la ilgili brifing verdikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “Açıkça söyleyeyim, Afganistan’dan ayrılmıyoruz, bunu yapmayacağız, yapamayız ve yılmamalıyız. İşimize devam edeceğiz” dedi.
Afganistan’ın başkenti Kabil’de, 28 Ekim’de BM’yi hedef alan ve 5 BM çalışanının öldüğü saldırıdan sonra, bu ülkeye giden Ki-moon Afganistan’daki BM çalışanlarının kararlı ve işlerinin zor olduğunu söylemişti.
Ki-moon, güvenlik açısından Afganistan’da çalışan BM görevlilerinin bir kısmının kısa dönemli olarak ülkenin daha güvenli bölgelerine gönderileceğini de söyledi.
Afganistan’da halen 1.100’ü yabancı olmak üzere 6 bin BM çalışanı bulunuyor.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Japonya’da ABD üsleri protesto edildi

SONRAKİ HABER

Avcılar Belediye Başkanı Hançerli: Ek imar hakkı istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...