09 Kasım 2009 00:00

150 yıldır bitmeyen tartışma: Evrim Teorisi

EVRENSEL Basım Yayın, TÜYAP Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında “Yayınlanışının 150. yılında Türlerin Kökeni” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Paylaş

EVRENSEL Basım Yayın, TÜYAP Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında “Yayınlanışının 150. yılında Türlerin Kökeni” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Sabancı Üniversitesi’nden Moleküler Biyolog Günseli Bayram ve Biyolog Mehmet Özer’in katıldığı söyleşide, evrim kuramı ele alındı.
Günseli Bayram, evrim fikrinin Darwin’le birlikte başlamadığını vurgulayarak, Darwin sonrasında da evrim kuramının geliştirilerek günümüze kadar geldiğini söyledi. Bayram, çıktığı yolculuktaki gözlemlerini 20 yıllık bir çalışmanın sonucunda kitaplaştıran Darwin’in öncellerinden en büyük farkının evrim fikrini sistemli bir hale getirmesi olduğunun altını çizdi.
150 yıl önce yayınlanan bir kitabın hâlâ okunmasının nedenleri üzerinde duran Mehmet Özer de, Darwin’in eserinin güncelliğini korumasının asıl nedeninin içindeki bilgilerden ziyade kurduğu sistemli yapı olduğunu ifade etti. Türlerin Kökeni’nin yazıldığı dönemde bugün sahip olduğumuz biyoloji bilgisine sahip olunmadığını vurgulayan Özer, buna rağmen ortaya çıkan eserin Darwin’in titiz çalışmasının ürünü olduğunu söyledi. Evrim fikrinin kendisinin de evrim geçirdiğini ve Darwin tarafından yanıtlanamayan bazı sorunların günümüzde yanıtlanabildiğini kaydeden Özer, buna karşın evrim kuramına gelen eleştirilerin neredeyse hiç değişmediğini kaydetti.
Etkinlik izleyicilerin soruları ve katkılarıyla devam etti. İzleyicilerden gelen, “Evrimi günlük hayatımızda görebilir miyiz” sorusuna yanıt veren Günseli Bayram, domuz gribinin ortaya çıkmasının bizzat evrim kuramının kanıtı olduğunu söyledi.
(İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MEDYATİK

SONRAKİ HABER

Kristal-İş çalışanı Hakan Port: Seçim hesapları uğruna işten atıldım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa