10 Kasım 2009 00:00

Tutuklu çocuklar serbest bırakılsın

ŞIRNAK’ın Cizre ilçesinde çeşitli gösterilere katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan çocukların serbest bırakılması istendi.

Paylaş

ŞIRNAK’ın Cizre ilçesinde çeşitli gösterilere katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan çocukların serbest bırakılması istendi.
DTP İlçe binası önünde yapılan ve çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan Kent Meclisi Sözcüsü İbrahim Erkul, Kürt sorununun şiddet ve baskı ile çözülemeyeceğini belirterek, açılımın Kürtlere demokratik bir yaklaşımla değil, katliam ve işbirlikçilik dayatılarak yapılmaya çalışıldığını söyledi. Tutuklu bulunan çocukların serbest bırakılmasını isteyen Erkul, Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini yıl dönümü olan 15 Şubat 2008’de yapılan gösteride Yahya Menekşe adlı gencin panzer altında kalarak hayatını kaybetmesinin ardından yaşananlara değindi. Çıkan olaylar bahane edilerek, yüzlerce çocuğun tutuklandığını belirten Erkul, “Yaşları 14 ila 17 arasında olan çocukların hâlâ cezaevinde olması mı büyük bir açılım? DTP’li Resul İlçin’in gözaltında öldürülmesi mi demokratik bir açılımdır? Bir an önce AKP Hükümetini Kürt sorununda samimi olmaya çağırıyoruz. Tutuklu olan çocukların derhal serbest bırakılmasını, orantısız güç kullanan polislerin yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. (ŞIRNAK)
ÖNCEKİ HABER

Şemdinli’de kontrgerillayı protesto yürüyüşü

SONRAKİ HABER

Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Okçular Vakfının reklamı kamu spotu oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa