10 Kasım 2009 00:00

Ahtamar güneşle aydınlatılacak

VAN Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Van Gölü üzerinde bulunan Ahtamar Adası ile Anıt Kilise Müzesi’ni güneş enerjisi sisteminden elde edilecek elektrikle aydınlatacak.

Paylaş

VAN Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Van Gölü üzerinde bulunan Ahtamar Adası ile Anıt Kilise Müzesi’ni güneş enerjisi sisteminden elde edilecek elektrikle aydınlatacak.
Van’ın, Türkiye’de Antalya’dan sonra yılda ortalama en fazla güneş alan illerden biri olmasına rağmen güneş enerjisinden yeteri kadar faydalanmaması yetkilileri harekete geçirdi.
Van Valisi Münir Karaloğlu’nun talimatları üzerine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, Ahtamar Adası’na güneş enerjisi sistemi kurulması için çalışma başlattı.
Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Zeki Taştan, Ahtamar Adası ve Kilisesi’nin Van’ın en önemli tarihi ve turistik değerlerinden biri olduğunu belirterek, bu tarihi değere daha çok ziyaretçi gelmesini sağlamak için adayı güneş enerjisi sistemi ile aydınlatmayı düşündüklerini kaydetti.
Bu projeyle 3 bin 700 metrekarelik bir alanın hepsini güneş enerjisiyle elde edilecek elektrikle ışıklandıracaklarını ifade eden Taştan, “Bu konuda Bakanlıkla yazışmalarımızı tamamladık. Bakanlık yazımıza olur vererek bunu Diyarbakır Tarihi ve Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne gönderdi. Uzmanlar 15 gün içinde gelip rölövesini çizdikten ve keşif yaptıktan sonra ihale işlemi gerçekleştirilecek. Bu projeyi 2010 turizm sezonuna yetiştirmeyi hedefliyoruz. Böylelikle Van’da en çok kullanılması gereken güneş enerjisinden hem elektrik üreteceğiz hem de adayı akşamları ziyaretçilere açacağız. Bu Türkiye genelindeki tarihi ve turistik değerlerin güneş enerjisi kullanılarak ışıklandırılması adına Türkiye’de bir ilk olacak” dedi.
Kurulacak güneş enerjisi sisteminin 30 yıl kullanılabileceğini dile getiren Taştan, bunun maliyetinin ise 150 ile 200 bin TL olduğunu vurguladı. Adadaki enerjinin jeneratörle karşılandığını anımsatan Taştan, projenin maliyetinin 2 veya 3 yıllık elektrik harcamalarına eş değer olduğunu anlattı. (VAN)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yoğun sis deniz ulaşımını etkiledi

SONRAKİ HABER

Savaş siyaseti gençliğe ne vadediyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...