10 Kasım 2009 00:00

Bu mektup neden araştırılmadı?

İşadamı Üzeyir Garih cinayeti dosyasında bulunan bir mektupta, cinayeti işleyen kişinin hüküm giyen Yener Yermez olmadığı belirtiliyor.

Paylaş

İşadamı Üzeyir Garih cinayeti dosyasında bulunan bir mektupta, cinayeti işleyen kişinin hüküm giyen Yener Yermez olmadığı belirtiliyor. “N.G.” imzasıyla el yazısıyla yazılan ve İshak Alaton’a gönderilen mektubu yazan kişi, olayın görgü tanığı olduğunu iddia ediyor ve “Konuşursam beni de ailemi de öldürürler” diyor. Yermez’in avukatı Coşkun Özgür Piroğlu ise dava dosyasında bulunan mektubun araştırılmadığına ve cinayette adı geçen ‘Meral’ adlı kadın tarafından yazılmış olabileceğine dikkat çekiyor.
‘YENER KURBANDI’
İş Adamı Üzeyir Garih’in 25 Ağustos 2001’de Eyüp Mezarlığı’nda öldürülmesinin ardından Hasdal Kışlası’nda askerlik yapan Yener Yermez, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Cinayet, Ergenekon soruşturmasında da gündeme gelmiş, sanık Ümit Sayın’ın elinde Garih’le ilgili belgeler bulunmuştu. Gazetemiz, Garih cinayeti dosyasında bulunan ve Garih’in ortağı İshak Alaton’a yazılmış bir mektuba ulaştı. Mektubu yazan kişi, cinayetin görgü tanığı olduğunu ve yaralandığını iddia ediyor, cinayet anını şöyle anlatıyor: “Olay günü Yener’i oraya bilerek getirdiler, kendisi hapçıydı. Cinayeti bir kadın ve bir erkek işledi. Bu sırada Yener panikledi ve düştü. Pantolonundaki kan lekeleri de bundandır. Yener’e parayı da kadın verdi, telefonu da... Çünkü Yener kurbandı. Kendine geldiğinde iş işten geçmişti.”
‘ÖLDÜRENİN YERİ BELLİ’
Mektubu yazan kişi, olayı biraz uzak mesafeden gördüğünü belirtiyor ve olay yerinde bulunan ikinci kana ilişkin şu iddialarda bulunuyor: “Onlara biraz uzak mesafeden açtığım ateş sonucu kadını vurduğuma eminim. Ancak silahımda 3 kurşundan başka mermi olmadığı için atış yapamadığımdan yabancı plakalı bir araçla kaçtılar. Eğer benim mermimin bitmiş olduğunu bilselerdi, kesin beni de yok ederlerdi. Şu an kadının ne olduğunu bilemem, ama diğerinin yeri bellidir bence.”
‘KÖKÜ BAŞKA YERLERE DAYANIYOR’
Mektupta, cinayetin arkasında farklı güçler olduğu belirtiliyor: “Benim durumum çok kötü, ne hastaneye gidebiliyorum ne ailemin yanına. Çünkü işin kökü çok başka yerlere dayanıyor. Yerimi tespit ettikleri an, beni konuşmamam için yok edecekler. Konuşmam, cinayeti işleyenlerin değil onların arkasında bulunanların çözülmesini gerektireceği için. Beni vuran şahıs beni öldü sandı, kontrol edip kafama sıksaydı, bu açıklamayı yapamayacaktım. Hâlâ peşimde... Ben her şeyi açıklar, meydana çıkarsam, beni de ailemi de yok ederler. Polise hayatta güvenmiyorum ve güvenmenizi de tavsiye etmem.”
‘NASIL GÖRMEZDEN GELİNDİ?’
Yermez’in avukatı Piroğlu, çarpıcı iddialara yer verilen bu mektup üzerine araştırma yapılmadığını belirterek, el yazısının bile incelenmediğine dikkat çekti. “Nasıl oldu da mektup görmezden gelindi” diye soran Piroğlu, mektubun Yermez’in sevgilisi ‘Meral’ adlı kadın tarafından yazılmış olabileceğini belirtti. Piroğlu, mektubun tarihinin yanlış olduğunu, cinayet tarihinden önceki bir tarih olduğunu (14 Ağustos) ifade ederek, “Kasten veya yanlış yazılmış, bilemiyorum. Ama bu mektubu yazan kişi cinayetle ilgisi olan biridir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

YERMEZ’İN KOMUTANI ERGENEKON SANIĞI

Hasdal’da askerlik yaptığı sürece sürekli çarşı iznine çıkarılan Yermez’in komutanının, Ergenekon tutuklusu emekli Albay Fikri Karadağ olduğu ortaya çıkmıştı. Karadağ, cinayetten 16 gün öncesine kadar Hasdal’da görevliydi.
Yermez’in bu çarşı izinlerinden birinde ‘Meral’ adlı kadın gelip Yermez’i bulmuş ve bir süre sonra sevgili olmuşlardı. Cezaevinden gönderdiği bir mektupta Yermez, cinayeti can güvenliğiyle üstlendiğini anlattı: “Evde bana bir video kaset izlettiler. Görüntülerde, Meral ve yanındaki adamın Garih’i bıçakla öldürme anı vardı. Kaseti defalarca izledikten sonra bana, cinayeti işlediğimi nasıl anlatacağımı ezberlettiler. Cinayeti üzerime alırsam bana para vereceklerini, aksi takdirde beni ve ailemi yok edeceklerini söylediler.”
ÖNCEKİ HABER

‘SAYIN GENERAL KOLA İÇER MİSİNİZ KOLA

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanı Gül'e "daha kaç suçlu aramızda?" sorusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa