10 Kasım 2009 00:00

Şavaklar yarışmadan yarışmaya koşuyor

YÖNETMENLİĞİNİ Kazım Öz'ün yaptığı "Son Mevsim: Şavaklar" Bu yıl 58.si düzenlenen Mannheim-Heidelberg Film Festivali ana yarışmasına Türkiye'den seçilen tek yapım oldu.

Paylaş

YÖNETMENLİĞİNİ Kazım Öz'ün yaptığı "Son Mevsim: Şavaklar" Bu yıl 58.si düzenlenen Mannheim-Heidelberg Film Festivali ana yarışmasına Türkiye'den seçilen tek yapım oldu. Festival Berlin'den sonra Almanya'nın ikinci büyük festivali olma özelliğini taşıyor. Yaratıcı bir belgesel olan "Son Mevsim: Şavaklar" ayrıca ana yarışmadaki tek belgesel. Uluslararası film festivallerinin ana yarışma bölümlerinde kurmaca filmlerle birlikte yarışmak "Son Mevsim: Şavaklar" için yeni değil. Film daha önce de Paris Film Festivali'nin ana kategorisinde yarışmış ve eleştirmenler tarafından övgüyle karşılanmıştı. Pek çok uluslararası festival tarafından davet edilmeye devam eden "Son Mevsim: Şavaklar"ın festival yolculuğu süreceğe benziyor...
Mezopotamya Sinema Kollektifi'nden Kazım Öz, ikinci uzun metraj belgesel filmi "Son Mevsim: Şavaklar"ı Nisan ayında tamamladı. ARTE France ve IDFA desteğiyle çekilen film Dersim bölgesinde yaşayan göçebe Şavak topluluğunun yok olmaya yüz tutmuş yaşam tarzlarının, doğayla bağlarının ve kıyasıya mücadelelerinin yanı sıra insani ilişkilerini belgeliyor. Kazım Öz, hayvancılıkla geçimlerini sağlayan Şavaklılar ile birlikte bahar yağmurları altında Dersim'in köylerinden dağlarına doğru yola koyuluyor. Dağların serin zirvelerinde son bulan bu çetin yolculuk yazın en sıcak günlerinin yaylada yoğun bir çalışmayla geçirilmesinin ardından sonbaharda tekrar başlıyor. Kervan bu kez köye dönmek üzere yola çıkıyor. Sürülerle haftalar alan yolculuk bittiğinde Şavaklılar köylerine varıyor ve döngü yeniden başlıyor. İnsana, doğaya, ve emeğe dair cümlesini yaratıcı ve estetik bir dille söyleyen Kazim Öz, Son Mevsim: Şavaklar'la izleyiciyi de daha önce hiç çıkmadıkları türden bir yolculuğa davet ediyor. Masalla başlayıp masalla biten bu yolculuk, Şavaklar'ın zengin kültürel dünyasına ve zorlu yaşam koşullarına doksan dakikalık bir pencere açıyor.
BELGESEL İLE KURMACA ARASINDA
Türkiye galası İstanbul Film Festivali'nde yapılan "Son Mevsim: Şavaklar"ın uluslararası galası ise İsviçre Visions du Reel Belgesel Film Festivali'nde gerçekleşti. İsviçre Nyon'da övgüyle karşılanan "Son Mevsim: Şavaklar", Visions du Reel sonrasında pek çok festival tarafından davet edildi.
Çekimleri ve kurgusu esnasında belgesel ile kurmaca film arasındaki sınırları zorlayan "Son Mevsim: Şavaklar", Temmuz ayında Paris Film Festivali'nde ana kategoride yarıştı.
Paris Film Festivali'ni takip eden aylarda "Son Mevsim: Şavaklar", belgesel film festivallerinin yanı sıra önemli uluslararası kurmaca film festivallerinin yarışma bölümlerine davet edildi. Eylül ayında Polonyo'nın Varşova kentinde düzenlenen Docboat Film Festivali, Ekim ayında Portekiz'in Lizbon kentinde düzenlenen Doclisboa Belgesel Fim Festivali, Fransa'nın Montpellier kentinde 31.si düzenlenecek olan uluslararası Cinemed Film Festivali'nin belgesel bölümü, ve Almanya'nın Mannheim kentinde 58.si düzenlenecek olan Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali'nin ana yarışması bu festivallerden sadece bazıları.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Asya Pasifik Perde Ödülleri'ne belgesel kategorisinde Türkiye'yi temsil etmek üzere aday gösterilen "Son Mevsim: Şavaklar" ayrıca 19 Eylül'de Fransa Korsika'da düzenlenen Corsicadocs Film Festivali'nin açılış filmi olarak gösterildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Kitabı toplatılan dağdan iner mi?’

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta mobilya imalathanesinde yangın: 3 işçi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa