10 Kasım 2009 00:00

Üç kıtanın üstatları aynı sahnede

DÜNYACA ünlü darbuka üstadı Mısırlı Ahmet, kurduğu Galata Ritimhanesi’nin ikinci yılını...

Paylaş

DÜNYACA ünlü darbuka üstadı Mısırlı Ahmet, kurduğu Galata Ritimhanesi’nin ikinci yılını, dünyaca ünlü müzisyenler ve Ritimhane öğrencileriyle vereceği bir konserle; 13 Kasım Cuma akşamı garajistanbul sahnesinde kutluyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen konserde, üç kıtadan müzisyen; dans ve performans sanatçıları, seyirciye ritimsel anlamda bir yolculuk yaşatacak.
Galata Ritimhanesi ikinci yılı konserinde Mısırlı Ahmet’in solo olarak ve müzisyenlerle gerçekleştireceği doğaçlama performanslar seyircinin alkışlarını da müziğin bir parçası hale getireceğe benziyor. Mısırlı Ahmet,17 yaşında çalmaya başladığı darbukayla Türkiye’de yaptığı kariyerin ardından, müzikteki arayışını dünyanın çeşitli ülkelerinde sürdürerek darbukada kendi tekniğini geliştirdi. Sanatçı, başka çimenlerin yeşilini, uzak memleketlerin rüzgarını da ritimleriyle garajistanbul sahnesine taşıyor. Üstat, o gece hem müzisyen arkadaşlarıyla meşk edecek, hem öğrencileriyle sahne alarak iki yıl önce onlarla çıktığı müzikal yolculukta kat ettikleri yolu izleyiciyle paylaşacak.
RİTM VE DANS BULUŞMASI
Dünyaca ünlü Yunan davulcu Kostas Anastasiadis ve Klarnet Virtüözü Manos Achalinotopulous; Mısır’dan Darbuka ustası Sait El Artist, Kavala üstadı İbrahim Kavala, Piyanist Hossama Ezz, İspanya’dan perküsyonist Aleix tobias, Bass Gitarist Guillem Agular Nolis ve Fransa’dan elektronik müzik ustası Fred Norge’nin Mısırlı Ahmet’le birlikte sahne alacağı gecede; üstadın, “The Search” konseptinden örnekler de sunulacak. Konserde, kendine özgü darbuka tekniğiyle Levent Yıldırım, bağlamasıyla Zeki Çağlar Namlı, Keman ustası Fahri Karaduman ve dünyaca ünlü Ney Üstadı Ercan Irmak ve perdesiz gitarın yaratıcısı büyük ustat Erkan Oğur, Mısırlı Ahmet’le aynı sahneyi paylaşacak.
Gecede ayrıca İstanbul Dans Buluşma bünyesinde bulunan Capoera dans grubu; avangard dansta ise Janet Cristine Shook, Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu ritimsel gölge oyunu ve kukla gösterisi sunacak. Gecenin sonunda; Mısırlı Ahmet imzaladığı bir darbukayı, çekilişle belirlenecek bir seyirciye hediye edecek.
Mısırlı Ahmet- Galata Ritimhanesi konseri, alkış ve danslarıyla ritmin bir parçası olmak isteyenler için unutulmaz anlara geçit olacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Ayrıntılı bilgi için; Hikmet Yıldırım: 0532 604 10 05
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Güneş Acur Galeri Sah’da

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...