11 Kasım 2009 05:00

DTP ‘açılım’ sürecini halkla tartışacak

DEMOKRATİK Toplum Partisi (DTP), Parti Meclisi, İl Başkanları ve Belediye Başkanları toplantılarından; önümüzdeki aylarda örgüt ve eğitim çalışmalarına yoğunluk vererek, açılım sürecini halka tartıştırma kararı çıktı.

Paylaş

DEMOKRATİK Toplum Partisi (DTP), Parti Meclisi, İl Başkanları ve Belediye Başkanları toplantılarından; önümüzdeki aylarda örgüt ve eğitim çalışmalarına yoğunluk vererek, açılım sürecini halka tartıştırma kararı çıktı. Bunun için “örgütlenme kampanyası” başlatılmasını da kararlaştıran DTP, eş başkanların da içinde olduğu bir “müzakere ve danışma kurulu” oluşturdu.
DTP’den dün yapılan yazılı açıklamada, 28 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında yapılan PM, İl ve Belediye Başkanları toplantılarında, son dönem gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi. Merkez Yürütme Kurulu’nun 7 Kasım’da yaptığı toplantıda aldığı kararlara da yer verilen açıklamada, “önümüzdeki süreçte parti olarak Türkiye kamuoyu, aydınları, demokrat çevreler ve sivil toplum örgütleri ile daha yoğun ilişkiler geliştirilmesi”nin kararlaştırıldığı bildirildi. Basın ve yayın organları ile sürece ilişkin bilgilendirme amaçlı toplantılar düzenleneceğinin de ifade edildiği açıklamada, başta eş başkan ve milletvekilleri olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışında Kürt sorununun demokratik çözümüne ilişkin panel, toplantı, sempozyum ve konferans türü programlara katılınacağı da belirtildi.
“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle 24 Kasım’da yapılacak grup toplantısının, kadın temsilciler ve kadın örgütlerinin katılımı ile yapılacağı da ifade edilen açıklamada, DTP’nin tüm belediyelerinde bilboardlarda kadına karşı şiddeti kınayan afişler kullanılacağı, 22 Kasım’da Mardin’in Kızıltepe ilçesinde merkezi bir kadın mitingi düzenleneceği de duyuruldu. DTP’nin kapatma davası, milletvekillerinin yargılanma süreçleri ve halen tutuklu bulunan parti üye ve yöneticileriyle ilgili hukuki ve siyasi çalışmaların yoğunlaştırılacağı da kaydedilen açıklamada, 15 Kasım-15 Ocak tarihleri arasında örgütlü bulundukları tüm il ve ilçelerde, startını eş başkanlarının vereceği halk toplantıları düzenleneceği belirtildi. Yapılacak halk toplantılarında açılım sürecinin ele alınacağı ve halkın sürece dahil edilmesini sağlamak üzere örgütlenme kampanyası başlatılacağı belirtilen açıklamada 3. Olağanüstü Kongre’de kararı alınan “müzakere ve danışma kurulu”nun oluşturulduğu da ifade edildi.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Emri Küçük, bombaları Tekin verdi’

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa