11 Kasım 2009 00:00

Boğaziçi’nde mayınlı arazi!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, barış tartışmalarına katkı sunmak için Barış Haftası etkinlikleri düzenliyor.

Paylaş

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, barış tartışmalarına katkı sunmak için Barış Haftası etkinlikleri düzenliyor. Etkinlik kapsamında sembolik olarak kampüs içinde ‘askeri güvenlik bölgesi’, ‘barış mezarlığı’ ve ‘mayınlı arazi’ kuruldu.
ONURLU BİR BARIŞ...
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, 2007’de gerçekleştirdikleri kardeşlik haftasının ardından bu yıl da Barış Haftası etkinlikleri düzenliyor. ‘Onurlu bir barış adil bir gelecek’ sloganı ile barış tartışmalarına ortak olmak üzere düzenlenen etkinliklerde öğrenciler, barışa dair konuşacak. Öğrenciler, hafta boyunca üniversitenin Güney Kampüsü’nde ‘askeri güvenlik bölgesi’ ve ‘mezarlık’ oluşturdu. Etrafı mayınlar ve ‘yasak bölge mayınlı arazi’ tabelaları ile çevrili bölge içinde ‘Her Türk asker doğar’ yazısı yazıldı. Mayınlı askeri bölgenin içine Ceylan Önkol, Musa Anter, Hrant Dink, Uğur Kaymaz, Şemse Allak, Enes Ata, Rahip Santora’nın ‘mezar taşları’ yerleştirildi. Mezarlığın etrafındaki tellere 1988’den bu yana hayatını kaybeden çocukların isimleri yazıldı.
Öğrenciler yine Güney Kampüs alanına sembolik olarak ‘Barışa dair en çok konuşulması gereken yerlerden biri’ olarak Diyarbakır Cezaevi’ni kurdu. “Türkçe konuş çok konuş” yazısının girişine asıldığı kafes şeklindeki “Diyarbakır Cezaevi’nin içine cezaevinde yaşananların anlatıldığı notlar hapsedildi. Askeri bölge barış mezarlığı ve Diyarbakır Cezaevi üniversite öğrencileri tarafında yoğun ilgi görüyor.
ETKİNLİKLER
Çayan Demirel’in Altın Portakal’da ödül alan “5 Nolu Cezaevi” belgeseli ile başlayan haftada öğrencilerin bugün düzenleyeceği etkinlikler şöyle: Sosyolog Akademisyen Nazan Üstündağ, Yazar Altan Tan, Gazeteci Yüksel Genç, Sanatçı Lale Mansur’un katılacağı ‘barış’ paneli. Bajar, Agirê Jiyan, BÜFK’nün ‘barış için sesler müzik atölyesi’ sahne alacağı konser.
Öğrenciler, 14 Kasım Perşembe günü TMK mağduru çocuklar için yapılacak yürüyüşün ardından çocuklara mektup yollayarak etkinliğe son verecek. (İSTANBUL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Narlı çimento fabrikası istemiyor

SONRAKİ HABER

Malatya'da 4.6 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa