11 Kasım 2009 05:00

Metro inşaatı yılan hikayesine döndü

2007 yılında tamamlanması beklenen Üçyol-Üçkuyular metro inşaatında 2 yüklenici firma da sözleşmelerini feshetti.

Paylaş

2007 yılında tamamlanması beklenen Üçyol-Üçkuyular metro inşaatında 2 yüklenici firma da sözleşmelerini feshetti. Şimdi gözler üçüncü firmada...
2004 yılının Aralık ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçkuyular arasında 5.5 kilometrelik metro hattı yapılacağını bildirdi.
SÖZLEŞME 2006’DA İPTAL EDİLMİŞTİ
İnşaatın 22 ayda tamamlanmasını planlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüklenici firma Bayındır İnşaat’tan kaynaklanan sorunlar bulunduğunu, firmanın yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirterek, sözleşmeyi 2006 yılının Kasım ayında iptal ettiğini duyurdu.
Belediye, 2007 yılının Mart ayında Bornova ve Üçkuyular arasını 27 dakikaya indirecek hattın ihalesini yeniden yaptı ve 136 milyon 493 bin lirayla en düşük teklifi veren Bozoğlu İnşaat çalışmalarını sürdürmeye başladı.
Sözleşme takvimine uymayan ve mali krizde olduğu iddia edilen Bozoğlu İnşaat’ın taşeronları, Temmuz 2009’da araçlarını inşaattan çektiler ve inşaat yeniden durdu.
Bozoğlu İnşaat ile de sözleşmeyi feshettiğini duyuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, hattın ilk ikmal ihalesini ekim ayında gerçekleştirdi, iki aşamalı yapılan ihaleyi Öztaş İnşaat kazandı.
Yüklenici firmaya geçen hafta yer teslimi yapılırken, Göztepe, Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarının yapımı için de aralık ayında ihaleye çıkılacağı bildirildi. (İZMİR)
ÖNCEKİ HABER

Meclis’e ‘vergide adalet’ mektubu

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa