11 Kasım 2009 00:00

Dilber’e Norveç’ten ödül

BU yıl Norveç’te 11.si düzenlenen “WT OS ULUSLAR ARASI FİLM FESTİVALİ” nde yönetmenliğini Cemal Şan’ın yaptığı...

Paylaş

BU yıl Norveç’te 11.si düzenlenen “WT OS ULUSLAR ARASI FİLM FESTİVALİ” nde yönetmenliğini Cemal Şan’ın yaptığı “Dilber’in Sekiz Günü” isimli film “En İyi Film” ödülü aldı. Bağımsız filmlerin destekçisi olan “WT OS Uluslararası Film Festivali”nde ödül alan filmde Nesrin Cavadzade, Fırat Tanış, Osman Akça başlıca rolleri paylaşıyorlardı. Bu yıl Moskova Film Festivali’nden sonra davet edildiği 2. festivalden de ödülle dönen “Dilber’in Sekiz Günü” isimli filmin senaryo yazarlığını ve yapımcılığını da Cemal Şan yapmıştı. Aşk üçlemesinin (kalp, akıl, ruh) son ayağı olan “Dilber’in Sekiz Günü” böylece yurtiçi ve yurtdışı festivallerden toplamda aldığı 15 ödülün sahibi oldu.
Filmin konusu şöyle: Doğu’nun kıraç topraklarında fakir bir köyde annesi, babası ve kardeşleriyle yaşayan Dilber, çocukluk aşkı Ali ile evlenme hayalleri kurmaktadır. Ali ile birbirlerine aşıktırlar ama Ali’nin babası, oğlunu bir başka kızla evlendirmek için arkadaşına söz vermiştir. Dilber bunu kabullenemez ve bir karar alır; kendisini isteyen ilk adamla evlenecektir. Ve o adam topal bir okul hademesi olan Mehmet olmuştur…
Dilber’le Mehmet’in aralarındaki ilişki zamanla gelişir. Mutluluk artık Dilber’in de kapısını çalmışken, bir gece kapıyı bir başkası da çalar; Ali. Ali gelmiştir ve her ne pahasına olursa olsun Dilber’i geri istemektedir. Ortada bir silah vardır. Ali, Mehmet’i yere yıkmıştır ve Dilber’e doğru gelmektedir. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

zama zingo

SONRAKİ HABER

Roll veda etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...