12 Kasım 2009 00:00

zama zingo

* Bu Kalp Seni Unutur Mu’nun 12 Eylül günlerinde Diyarbakır Cezaevi’ne biraz fazla ağırlık vermesi, eleştirilere konu olmuştu.

Paylaş

* Bu Kalp Seni Unutur Mu’nun 12 Eylül günlerinde Diyarbakır Cezaevi’ne biraz fazla ağırlık vermesi, eleştirilere konu olmuştu. Memlekette başka birçok şey oluyordu diye. Doğru, ama özellikle dünkü bölümden sonra, bu diziye emeği geçen herkesin ayrı ayrı elini sıkmak lazım. Diyarbakır’daki işkenceleri göstermekten çekinmediler, kendini yakma eylemlerine kadar, tutsaklar arasında “Burası başka bir ülke”, “Biz belki de yaşamıyoruz” gibi diyaloglara kadar... Onunla da kalmadılar, önceki günkü bölümü Diyarbakır’da hayatını kaybedenlere adadılar. İsimlerini de tek tek Mazlum Doğan’dan başlayarak yazdılar. Her şey bir yana, bu, televizyonculuk tarihine geçmelerine yarar.
* Benim diziyle ilgili endişem, dönemi daha çok cezaevinde geçiren Ertuğrul Kürkçü’yü saymazsak, dizinin danışmanlarının Murat Belge, Fehmi Koru, Mümtazer Türköne gibi isimlerden oluşması. Bu isimlerin, dönemin devrimcilerini de, emekçilerini de, ailelerini de gözlemlemiş olacaklarını tahmin etmek pek olası değil.
* Dizilerden aslında, 12 Eylül’ün etkilediği insan hikayelerini anlatmalarını beklemek daha akla yakın. Ama bizde, özellikle yakın tarihle ilgilenen diziler, daha genel tarihi bilgiler vermeyi, bir belgeselin, bir tarih kitabının anlatacağı şekilde anlatmayı daha çok tercih ediyor. Belki ilk kez bir alana giriyor olmalarıyla ilgilidir.
ÇAĞDAŞ GÜNERBÜYÜK
ÖNCEKİ HABER

İktidar ideolojisini ‘görüntüyle’ yayıyor

SONRAKİ HABER

Kimliği tespit edilen cenaze 'savcı izinde' denilerek 28 gündür morgda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa