12 Kasım 2009 00:00

Aܒde öğrenci işçi kıyımı

Merhaba! Bu mektubu Anadolu Üniversitesi’nden, Yüksek Öğretim Kurulu’nun, Yükseköğretim Kurumları Kısmi ...

Paylaş

Merhaba! Bu mektubu Anadolu Üniversitesi’nden, Yüksek Öğretim Kurulu’nun, Yükseköğretim Kurumları Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Usul ve Esasları ile 1 Eylül 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe koyduğu yönetmelik ile mağdur olan yaklaşık 1400 öğrenci işçi adına yazmaktayım. Anadolu Üniversitesi’ni nasıl bilirsiniz bilmiyorum. Ama son zamanlarda yıldızı parlayan, yaşanacak en ideal şehirler kategorisinde ikinci sıraya yerleşmiş durumda olan Eskişehir’in gözbebeği olduğu ve bu yayın döneminde gösterimde olan Es-Es dizisi ile birçok üniversite adayının şimdiden hayallerini süslediği bir gerçek olduğunu tahmin edebilmek hiç de zor değil. Bu naçizane masal dünyasının büyülü kampüsünde beşinci yılımı yaşıyorum. Beş yıldır durum hiç değişmedi. Büyülü bir kampüs ile öğrenciler, her geçen gün gerçek hayattan biraz daha kopup, kendilerini bu masal bahçesinin cazibesine kapılmaktan alıkoyamaz hale geldiler. Yansıtılmaya çalışılan durum buyken, zira Anadolu Üniversitesi’nde her şey yolunda işlermiş gibi görünür her daim, 5 Kasım akşamı yapılan toplantılarla bünyesinde çalıştırdığı yaklaşık 1400 öğrenci işçisinin bine yakın kısmı işlerinden olacakken, kalan öğrencilere de şimdiki maaşlarının üçte biri verilerek çalışmaları istenecek. Öğrenci işçiler, birçok üniversitede şimdiye kadar ucuz iş gücü olarak kullanıldılar, şimdi ise bu emeklerini göz ardı ederek temmuz ayından bu yana görüşülen ve 1 Eylül 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yönetmelik gereği, maksimum 15 saat çalışmaları istenen öğrenci işçiler, çalışma saatlerinde önemli bir değişiklik olmamasına rağmen 14 Kasım 2009’da öğrencilerle rektörlük arasında imzalanacak olan “Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Sözleşmesi” ile daha az paraya çalıştırılacaklar. Zira, bu durum, yönetmeliğin 10. maddesinin 3. bendinde şu şekilde ifade edilmiştir.
“...Kanunlarda milli bayram ve genel tatil olarak kabul edilen günlerde çalışılmaması esas olmakla birlikte, hafta sonu, gece ve resmi tatil günlerinde açık olan birimlerde işin gerektirdiği durumlarda kısmi zamanlı öğrenci, birim yöneticisinin isteği üzerine bu günlerde çalışmak zorundadır.”
Öğrenci işçiler, emeklerine sahip çıkacaklarını gösterebilmek adına, birim amirlerinin yaptıkları toplantıların ardından, yani 5 Kasım 2009 tarihinden bu yana birlik olmaya ve durumdan haberi olmayan tüm üniversitelilerin ilgilerini çekebilmek adına 7 Kasım 2009 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirmeye karar verdi. Yunus Emre Kampüsü’nde yapılan bu açıklamada; “14 Kasım’a kadar yapılması planlanan işten çıkarmalar bir an önce durdurulsun. Öğrenci işçilere sigorta, sosyal güvenlik ve beslenme hakları eksiksiz olarak verilsin. Fazla mesai ücretlendirilsin. Öğrencilerin ücretlerinde, çalışma saatlerinin düşürülmesi gibi sebepler bahane edilerek hiçbir indirim ve kesinti yapılmasın” taleplerini belirttiler.
Mevcut durumu, yapılan düzenlemelerle nelerin değişeceğini ve taleplerini dile getirdiler. Rektörlük önüne yürüyen öğrenciler, rektörle yaptıkları görüşmede; “YÖK benim üstümdür, elimden bir şey gelmez” cevabını almışlardır. Haklarını arama sürecinde yalnız bırakılan Anadolu Üniversitesi öğrenci işçileri olarak, bu mücadelemizde bize destek olmanızı istiyoruz.
Anadolu Üniversitesi’nden bir öğrenci (Eskişehir)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ampulün fendi Türkiye’yi...

SONRAKİ HABER

Güney Kıbrıs'ta 200 bin kişi yoksulluk sınırı altında yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...