12 Kasım 2009 05:00

ABD yine İsrail’den yana

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İsrail’in geçen hafta ele geçirdiği bir gemi dolusu silahın yasa dışı yollarla Lübnan’daki Hizbullah gerillalarına gönderildiğini iddia etti.

Paylaş

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İsrail’in geçen hafta ele geçirdiği bir gemi dolusu silahın yasa dışı yollarla Lübnan’daki Hizbullah gerillalarına gönderildiğini iddia etti. BM diplomatları, ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Alejandro Wolff’un konuyu 2006’daki İsrail-Lübnan savaşından bu yana İsrail ile Lübnan arasındaki gelişmelerin değerlendirildiği Güvenlik Konseyi’nin kapalı bir oturumunda gündeme getirdiğini söyledi. Wolff, “4 Kasım’da ele geçirilen BM anlaşmalarının 1747. maddesinin ihlali olarak İran’dan Suriye’ye gönderildiği açıkça belli olan silahlar, bölgedeki istikrarsızlığı artırma çabasının kanıtıdır” dedi.
İngiltere de silahların İran’ın Hizbullah’a gönderdiği yolundaki kuşkuların giderek arttığını ancak İran’ı suçlamak için daha ihtiyatlı davranılması gerektiğini söyledi.
Suriye’nin BM temsilcisi ise İsrail’in silahların Suriye ve İran destekli Hizbullah’a İsrail’le savaşmak üzere gönderildiği iddiasını ‘uydurma ve yalan’ olarak değerlendirdi. Suriyeli Temsilci Beşir el Caferi, “Bence ve eminim birçok kişi de benim gibi düşünüyor, bunların hepsi, İsrail’in kendi korsanlık eylemlerini meşrulaştırmak için uydurduğu yalanlar” dedi.
BM diplomatları ise sorunla ilgili acil eyleme gerek olmadığını ancak iddiaları izlemek için bir konsey kurulabileceğini söyledi. İsrail, İsrailli yetkililerin gemide Hizbullah’a İsrail’le muhtemel bir savaşta bir ay kadar yetecek silah bulunduğunu açıklamasından sonra, BM’ye resmen şikayette bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Filistinliler Arafat’ı andı

SONRAKİ HABER

cinayetlerini rüşvetle gizlemiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...